Nějak bylo, nějak bude

Z deníku Jane
11. ledna 2005

o nemocnicích, nemocných a sestřičkách

aneb fakt poslední zápisek a pak se du vrhnout do učení


četla sem si ráno filyin zápisek o babičce v nemocnici a o tom, jaká je tam úroveň sesterské péče a nedá mi to. musim přispět svojí troškou do mlýna.

pod zápiskem se vedla diskuze o tom, že sestřičky sou fakt hrozný, ale na druhou stranu maj těžkou práci, snad bysme je proto měli chápat, ale já řikám: NE!

když už se někdo stane zdravotní sestrou, měl by si uvědomovat, co to zaměstnání obnáší, přinejmenším by ho na to měli upozornit ve škole. protože moje sestřenice sestřičkou je, tak vim, že i během praxe je dost času na to si uvědomit, jestli člověk tu práci bude zvládat nebo ne.

když je pak taková sestra vpuštěná mezi pacienty, který maji dost starostí sami se sebou, je jim zle, vědi, že tu možná už moc dlouho nebudou, měla by si uvědomit, že ona je tou, která by jim to všechno měla ulehčit.
když už dělá takovouhle práci, prostě si nesmí dovolit ventilovat svoje pocity, podrážděnost, nesmí bejt na pacienty protivná nebo dokonce zlá!

vyprávěla mi kamarádka, jak to chodí v jedný nemocnici a to sem mohla jen kroutit hlavou.

kamarádčina maminka má rakovinu. nejdřív to byla rakovina prsu, teď, když už to vypadalo, že bude líp, se ukázalo, že rakovina se rozlezla, kde všude mohla, a maminka už tu prostě dlouho nebude.

kamarádka jezdila s maminkou na všechny ty možný terapie do nemocnice a myslim, že je to zrovna chemoterapie, která spočívá v tom, že si pacient lehne a do žíly mu několik hodin pouštěj jedy. pocity přitom prej nejsou zrovna libé a to, že má pacient celou dobu ležet a koukat do stropu tomu jistě nepřispívá. a když je pacientkou maminka kamarádky, která byla zvyklá, že si všechno vždycky zařídila sama, nemá ráda pocit závislosti na komkoli, navíc to byla vždycky krásná ženská a teď nemá prso, vlasy, nehty a je už tim dost stresovaná, navíc ví, že tohle všechno jedování už jí stejně nepomůže, nemůže se nikdo divit, že je tu a tam hysterická.

tehdy ovšem chtěla po sestře jen to, jestli by jí nemohla aspoň podat nějakej časopis, aby si ukrátila dlouhou chvíli.
už si přesně nepamatuju, jak mi to kamarádka líčila, nicméně podstatou je to, že se sestra na maminku obořila, co si myslí, že tu neni sama, že sestra má na práci dest tisíc důležitějších věcí, než podávat mamince časopisy a když se maminka rozbrečela, bylo jí sestrou doporučeno, ať nehysterčí.
kamarádka byla zrovna kdesi u automatu na pití, takže se nemohla matky zastat a po návratu už našla jen uzlíček nervů — matku zhroucenou a žehrající.

přitom prej je to tak, že na onkologii se sestry nijak nepřidělujou, ale samy si vybíraj, že tam pudou. a i kdyby ne...jo...maj možná stresující práci, viděj tu bolest, strach a smrt kolem sebe každej den a bez trochy odosobnění by se jim to asi jen těžko zvládalo, ale! kdo má bejt víc stresovanej, než člověk, kterej ví, že umírá?
a proboha — jak už jednou dělám takovouhle práci, tak na to mám mít. když na to nemám, nemám to dělat a ne si svoje osobní pocity a neurózy vylejvat na pacientech.

nevim, jestli se mi podařilo napsat to, co sem chtěla, ale snad je jasný, co si o tom myslim a doufám, že ostatní se mnou můžou jen souhlasit, ačkoli argumenty pro druhou stranu uvítám taktéž.

Komentáře

Jsem moc ráda, že mé zkušenosti ze sestrami z onkologie, vlastně i odjinud, jsou povětšinou opačné.
to sem ráda i za tebe
Já jsem vlastně ležela v nemocnici jen čtyři dny se slepákem, ale vím, že sestřičky byly v pohodě, až jsem se divila - jedna stará babča je tam cvičila a vymejšlela si, co jen mohla, holky zatly zuby a vydržely. Jinak se s tvým názorem více méně ztotožňuju, ale z vlastní zkušenosti vím, že se občas stane, že i hodná a trpělivá osoba vypění. Šest let jsem dělala uvaděčku ve velkým divadle a taky jsem to občas nezvládla a to jsem uváděla jen půl hodiny v kuse ;) Prostě dvěstě protivnejch lidí jsem uvést zvládla včetně s úsměvem podávané omluvy, že je změna představení, ale dvěstě první to schytal. A to byl o polovinu míň sprostej, než někteří před ním ;)
Ano, vystihla jsi to dobře! Je hrozný, že existují takovéhle sestry!

Přidat komentář

  • Deníček Jane Doe používá webhosting Pueblo.
  • TOPlist

  • Bloguje.cz