Nějak bylo, nějak bude

Z deníku Jane
26. února 2005

slovanská knihovna je v nebi

o zašlápnutý cigaretě


to páteční odpoledne sem se sebou svedla velký vnitřní boj. jen díky mojí opravdu silné vůli sem nakonec sedla na tram č. 18, dojela na staroměstskou a došla do slovanský knihovny.

ten den rozhodně nepatřil k těm asertivním. kdo neví, toho poučim, že slovanská knihovna je součástí národní knihovny a jako takovou je třeba jí hledat v klementinu.
došla sem teda na místo a koukám, kudy tudy cesta vede, a v tom se vynořilo první úskalí. do slovanský knihovny se de kamsi nahoru po schodech za podivnejma pípákama, jaký maj v obchodech, aby jim lidi nekradli, a za těma pípákama už chodili všichni bez tašek a bez kabátů.
mně se tak strašně nechtělo svlíkat nebo dokonce na někoho mluvit, že sem se málem otočila a odešla.
ale překonala sem se!
zašla sem do šatny

"nevíte, jestli když chci jít nahoru do slovanský knihovny, musim si tu nechat i tašku?"
šatnářka pokrčila rameny a pravila
"zkuste to pronýst, dyžtak vás vrátí"

a tak sem vykročila, když na mě ta dobrá žena zavolala

"moment slečno..."

nj...zapomněla sem si vzít číslo věšáku...

"vy ste zamilovaná :)"

a pak už sem stoupala vzhůru do třetího patra.

když už mi přišlo, že stoupám poměrně dlouho, narazila sem na dveře a nápis slovanská knihovna. srdnatě sem vkročila a ocitla se v labyrintu podivných chodeb.
než sem se stačila ztratit, narazila sem na dva muže ve věku blízkém čtyřicítce

"dobrý den, slečno"
"dobrý den, můžete mi poradit? já se tu chci zaaregistrovat, a nemůžu najít nikde nic :-o"
"zaregistrovat kde?" zeptal se ten vyšší a hezčí :)
"ve slovanský knihovně"
"aha..tak poďte, já vás zavedu"

a tak sem za nim šla, zatimco on mi vysvětloval, že sem zahla o patro níž a lovil cosi po kapsách. já šla za ním poslušně jak ovce, když tu mu náhle vypadlo něco z ruky.
dokončila sem poslední krok a koukala, co to bylo.

"dovolíte? zašlápla ste mi cigaretu.."
"ježíš, to se omlouvám :-o"
"no...to nevadí"

jojo...pro dobrotu na žebrotu, pomyslela sem si, když pán lovil zpod mojí boty rozpáclý cigáto s otiskem mojí podrážky.

došly sme až ke dveřím, kterýma sem do bludiště vplynula
"slovanská knihovna je až tam v nebi" máchnul rukama vzhůru k fresce s andělíčkama na pozadí modravé oblohy
"aha..tak děkuju. mně jen zmátlo, že je tady ten velkej podtrženej nápis" vysvětlovala sem mu a přibližovala se k nápisu, abych to patřičně doložila
"aha...tak on neni podtrženej, to je šipka...víte, já už i blbě vidim..."

a pak už sem se radši ve spěchu rozloučila, abych v něm ještě víc neutvrzovala přesvědčení, že moje hnědá barva vlasů je jen přeliv.

nakonec sem teda do slovanský knihovny došla. i když nevim, bude-li mi to co platný, protože potom, co sem zaplatila poplatek 100kč, sem zjistila, že si tam asi nikdy nic nepučim, protože půlka knížek je v azbuce a ta druhá je v jazycích, kterejm nerozumim.
to už je holt ten podělanej život

Komentáře

začátek třetího odstavce od konce: Došli... Prosím... :)
jo...já to vim.
psala sem to v rychlosti a pak zapomněla opravit.
sakra...a já si nemůžu pomoct a napíšu to sem.
nejsem blbá, abych nevěděla, jak se co píše, notabene taková hovadinka jako je shoda přísudku s podmětem. ale většinou píšu v rychlosti a pak se prostě nějaká ta chyba objeví a já už to pak nerada opravuju, protože to znamená deset tisíc kliknutí.
přemejšlim, proč mi pak vadí, když mě na chyby někdo upozorní..
asi mi vadí hlavně to, že si ty chytráci (a to nic proti tobě, ježo) všimnou akorát takovejch věcí, jako je třeba ta shoda, když to musí bejt jasný, že je to prostě překlep nebo nepozornost, a už si nevšimnou toho, že mi někde chybí nebo přebejvá čárka, že mám občas špatně s/z (protože to je právě to, co v čj vážně moc neovládám) a že potom v posledním odstavci by mělo bejt zvlášť.
přeberte si to, jak chcete
asi se složíme na korektora, abys to vždycky dostala komplet ;)
jane, to si nemyslim (i kdyz nevim), proste ty carky clovek nejak prekousne snaz ;)
nepřekousne. spíš to většinou nevidí.
mno..napsala sem další dlouhej komentář, a pak si řekla, že ho smáznu, protože nemá cenu. nejde mi nějak vyjádřit, co mám na mysli. takže z mojí strany konec.
A jí <- ji je vědomá součást úsilí o obecnou češtinu, potažmo zatáčkovský (inter)dialekt?
ale já se přece o nic nesnažim :)
píšu, jak mi zobák narost. když mluvim, tak jí a ji taky nerozlišuju, nedělám to ani, když píšu.
ale jí a ji, stejně jako mě a mně mi nikdy problém nedělalo.
no ale konec debat o mojem stylu a mých znalostech gramatiky.
měla sem nějaký období, kdy se mě všechno moc dotýkalo. asi že sem menstruovala :)
Milá paní Jane,
moc mě mrzí, že jste tolik bloudila při hledání Slovanské knihovny. Uznávám, že stoupat tři patra vzhůru (do nebe) není příliš příjemné, nicméně ve stávajících prostorách sídlí knihovna již od roku 1929 a vždy nás čtenáři nějak našli.
Mnohem víc mě mrzí skutečnost, že jste nejprve zaplatila registrační poplatek a až poté zjistila, že naši knihovnu a její fond prakticky nevyužijete. Mohla jste se nejprve informovat na webu, případně se zeptat pracovnice, která vyši registraci vyřizovala. Předpokládám, že jste v naší knihovně nehledala literaturu o přírodě Jižní Ameriky adt. Již z názvu knihovny je přece vidět jistá vyhraněnost, proto mě překvapuje, že jste netušila, že náš fond obsahuje především literaturu ve slovanských jazycích, či literaturu v ostatních světových jazycích, ale tematicky se vztahující k problematice slovanských národů, států a kultur.

Pokuste se ještě jednou zalistovat knihovním katalogem, možná Vás něco zaujme.

S pozdravem
Lukáš Babka (ředitel Slovanské knihovny)
prominte, ze se vmesuju do diskuze , obvykle to nedelam, zvlast kdyz vubec nikoho ze zucastnenych neznam, ale proste mi prislo, ze tu autorku clanku vlichni nejak moc kritizujou, a pritom je to takovej vtipnej clanek ze zivota..je fakt, ze do Slovanky proste vede hodne schodu a jak je tam vsechno dustojne a starobyle, tak to proste trapasy pritahuje zvlastni silou..kdo nezazil, nepochopi :-)ale vsichni mame obcas takovy den B, a je jedno, s jakym iy.
I pan reditel tedy pise nejak moc ostre..ale kazdopadne tam maji i spoustu knizek v cestine, ktere souvisi se sl. tematikou, a zajimaveho urcite neco najdes :-))takze se tim nenech odradit!
mimochodem ja tam tomu rikam (hotovej Dante): Peklo(ty zbesily kontroly dole, jak u vstupu do podsveti, pustej nebo nepustej?)-Ocistec (schody..)- Raj :-)))

Přidat komentář

  • Deníček Jane Doe používá webhosting Pueblo.
  • TOPlist

  • Bloguje.cz