Nějak bylo, nějak bude

Z deníku Jane
4. května 2005

slovanská knihovna je v nebi 2

aneb druhý pokusmno, sice sem panu řediteli slovanský knihovny slíbila laskavější spot, nicméně nevim, nevim, jestli to pujde..rozhodla sem se, že je nejvyšší čas začít pracovat na mojem referátu na dějiny litvy. po delším rozmýšlení a vybírání sem si vybrala téma:
polská menšina v litvě

inu vydala sem se včera do knihovny. nejdřív do městský, kde sem zjisitla, že získat mohu pouze velmi kusé informace, ačkoli kniha o menšinách v evropě, jejíž přesný název ani autora si moc nepamatuju, byla celkem fajn. ale je to trochu málo, řikala sem si.
a tak sem nabrala směr nkp.

vystoupala sem až do onoho (asi třetího patra) a opět se ujistila, že šipky na cedulích, který maj směřovat zájemce do slovanské knihovny, sou laicky řečeno nic moc.

jak řek =M=: chyba informačních architektů (nebo tak něco)
nicméně já už byla poučena a tak sem statečně stoupala, dokud sem nad sebou nespatřila modrou kopuli dávající mi najevo, že už sem u konce svojí cesty.

ejhle! slovaská knihovna je v částečný rekonstrukci! rekonstruujou jí půjčovnu. ani nevíte, jak jí to přeju, protože když sem tam před několika měsící byla, vypadalo to tam, jako kdyby se tu zastavil čas tak před 30ti lety. nicméně... já sem tak trochu staromilec a už cestou tam sem se těšila na onu vůni, která je tak charakteristická pro staré knihy a archivy (tu miluju). takže nic

nakráčela sem teda do studovny.
možá naivně, možná trochu rozmazlně ze zatáčkovské knihovny..prostě když nevim, co kde, jak hledat, ptám se rovnou knihovnice
"promiňte, mohla bste mi poradit, kam se mám podívat? hledám nějakou knihu, kde bych se dočetla o menšinách v litvě.."
knihovnice si udělala čárku (čárkujou si tam do papíru, kolik lidí jim přišlo) a kývla směrem ke třem pc.
"to musíte chvíli počkat, až se uvolní některý z počítačů"
"aha" pokývala sem hlavou a usadila se na židli a čekala.
minutu, dvě, pět...nakonec z toho bylo deset minut, během kterých si spolu knihovnice povídaly a já žasla, proč se mi nemůže podívat k sobě do pc. už bych to měla dávno vyřízený a nemusela bych tu takhle sedět..
no nic no. holt jiný kraj, jiný mrav.

když sem se dostala k pc, byla sem mírně zmatena. nicméně to neni chyba knihovny, ale chyba moje a chyba stupidních vyhledávacích systémů, který sou ale hojně používný všude možně (i u nás ve škole a proto sem si tam ještě nikdy nic nepučila :( )
nakonec sem si na lístek vypsala všechny knížky, který sem k tématu našla (všechny tři -> neumim hledat, nbo se toho tak málo napsalo?) a šla sem k pultu, kde se mezitim vyměnila směna.

"dobrý den, snad to mám dobře napsaný, dělám to prvně" podávám knihovnici lístky
"napsané to máte dobře" tahle byla fakt moc milá
"pro tyhle dvě vám skočim do skladu. tahle je ve volném výběru v novinkách..." vysvětlila mi, kam mám jít, jak to mám hledat a slíbila, že když si nebudu vědět rady, pomůže mi brožuru najít.

a tak já šla a hledala. prohledala sem snad celej regál, ale našla velký prd. bylo mi za sebe trapně, že si neumim ani najít knížku, ale pak sem si řekla, že učenej z nebe nespad a pani mi určitě pomůže, koneckonců, od toho tam je.
došla sem k pultu, nicméně TA paní ještě pořád hledala knížky ve skladu.
promluvila sem teda na knihovnici mluvící slovensky, ale asi to byla ještě uplně jiná cizinka.

"promiňtě, ale mohla byste mi pomoct najít tuhle knížku?" a ukazuju jí lístek
"a vy si to nieviete najsť sama?" vyštěkla na mě, až sem o krok ustoupila od pultíku. pak sem se nadechla a pravím
"no, neumim. já sem tu prvně a nějak se neorientuju.."
jak malýmu děcku mi znova vysvětlila, kde knížku hledat, a já se se zaťatýma pěstma vydala znovu na marnou misi.

když už se pani zdálo, že sem tam nějak dlouho, přišla nakonec za mnou a pomohla mi s trochou reptání hledat.
"a tato to nieje?" ukázala na brožuru A4.
"ne. ta signatura má začínat na nulu. tady je jedna..." a dočetla sem si signaturu do konce.
no sanmo..asi sem trochu zrudla. byla to ta knížka, ale nula na signatuře byla vepředu vynechaná a to mě zmátlo.

"tak ti nevim, ale asi sem já ta blbka, co si neumí najít ani knížku.." stýskala sem si pak =M=ovi, ale ten začl rezolutně vrtět hlavou.
"prd, mady, to je usability. maj to špatně udělaný. za to ty nemůžeš" uklidnil mě a vykouzlil tak opět úsměv na mojí tváři.

zbytek výpůjčky už proběhl ó ká. cestou z knihovny sem míjela kancl pana ředitele a řikala si, že bych mohla zaťukat a pozdravit člověka, s kterým sem si vyměnila pár mailů, ale pak sem si řekla, že nám radši oběma ušetřím pár rozpačitých chvilek, mazala sem radši na tram a domů.

tož tolik ke včerejšímu dni.

Komentáře

Díky, díky, DÍKY!!!! Konečně někdo, kdo se taky ve Slovanské knihovně necítil právě doma a opečován! Už jsem si myslela, že v tom jedu jenom já a že jsem naprosto nepoužitelný tvor! :o))
Jak se hledají knížky?

Přidat komentář

  • Deníček Jane Doe používá webhosting Pueblo.
  • TOPlist

  • Bloguje.cz