Nějak bylo, nějak bude

Z deníku Jane
4. června 2005

lapena při ilegálním činu

aneb proč mít radši jen jednu taškubylo to.... teď někdy. uplně nedávno.
jedu si takhle tramvají na rande, mám sukýnku, tílečko. pantoflíčky, taštičku...
pohodlně si sedim, hozenou nožku přes nožku a v ruce mám pátej díl harryho pottera. zrovna se prokousávám náramně napínavou stránkou, když v tom mi někdo těsně pod oči cosi strčí. ještě než stačim zaostřit, je věc pryč, nicméně si v zápětí uvědomuju, že je to odznak revizora.
začnu se hrabat v taštičce, ale samo hned, jak jí otevřu, tak je mi jasný, že tramvajenku mám doma, stejně jako ostatní doklady.

revizor už se ke mně pomalu blíží a já...

"já sem si zapomněla všechny doklady doma. co s tim budeme dělat?"

pán se na mě shovívavě usmál a samo mu hned došlo, že jízdní doklad ode mě čekat nemá.

"no, tak s náma vystoupíte, dojdete s náma na policii, tam to sepíšeme a dostanete pokutu."
"počkejte, to si děláte legraci, ne?"
"ne, ne, slečno"
"já vám přece nadiktuju jméno a takový ty věci, vy mi dáte pokutu a pak to dojdu někam zaplatit.."
"ale když nemáte doklady, já to nemám kde ověřit. musíte na policii, tam maji databázi"
"ale..."

tádadáa...

zvoní mi v tu chvíli telefon. volá =M=, asi kde sem

"hele, já sem v tramvaji a zapomněla sem si tramvajenku. čapli mě revizoři a prej s nima musim na policii, co mám dělat?"

vyhrknu na něj, ještě než mi stačí říct ahoj.

"nikam s nima nemusíš"
"že ne, viď"
"jasně že ne"

dál už zase neslyšim, co mi řiká, protože na mě zase mluví revizor.

"a máte legitimaci?"
"no nemám, dyť vám řikám, že mám všechno v peněžence a tu mám doma v jiný tašce.."

a znova do telefonu

"?cože? no já ani nevim, kde sem..hele, já vystoupim a přijeď sem.."


revizor
"ale já myslim tramvajenku. tu máte?"
"no, tu mám doma v tý peněžence.." a pokládám mobil.
pán už asi nemá daleko k tomu, aby si poťukal na čelo. nicméně tramvaj se blíží k zastávce a on asi musí ven, přesednout na jinou tramvaj.
"no dobře, slečno, tak to necháme. ale příště!" pohrozí prstem a už maže z tramvaje.
a já s harry potterem za ním :)

uf, to to zase jednou vyšlo.. chlubim se =M=ovi, jaký mám štěstí

"ale ty bys s nima nikam nemusela, mady. oni nemaj právo tě někam odvíst proti tvojí vůli."
"no, ale co maj teda dělat s takovýma, jako sem já, co nic nemaj?"
"nic. prostě je musej nechat jít."

=M= dokonce tvrdí, že vám revizoři nemůžou udělit pokutu, když se sami nedáte. nebo tak něco. vždycky mi to složitě vysvětluje a já na to zapomenu.
ale je to něco v tom smyslu, že vy revizorovi musíte ukázat jízdní doklad. když ho nemáte, tak mu ale nemusíte ukázat občanku a dávat mu osobní údaje. to sice musíte dát policajtovi, co tam s revizorem občas bejvá, ale ten to zase nemůže dát revizorovi, protože nemůže vaše údaje poskytovat bez vašeho souhlasu. a prej taky policajt je st. služba a nemůže pomáhat soukromejm podnikům. tak já to nechápu...
víte někdo, jak to vážně je?

Komentáře

covece to je zajimavy :))) to by se mohlo hodit.
je to tak jak říká =M= - nemusíš jim dát žádné údaje a policie by je neměla dát jim. ale v praxi je to špatné: když jim je nedáš a oni stihnou zavolat policajty, tak ti jim to určitě řeknou a celkově je z toho víc nepříjemností...
no kdyz pri predavani osobnich udaju policistovi ho upozornis, ze predanim tvych osobnich udaji se dopusti trestneho cinu (minimalne by se dalo vyhrozovat porusenim zakona o ochrane osobnich udaju, mozna by se na nej dalo vytahnout i zneuziti pravomoci, ale to uz by chtelo konsultaci s pravnikem) a zaroven si vyzadas jeho osobni cislo (jen tak pro jistotu), tak on si to dvakrat rozmysli, nez ty udaje preda dal ... :)
Kdepak, vy to zase pletete. Nemusite ukazovat doklady, ale musite revizorovi poskytnout osobni udaje k zahajeni soudniho sporu. Kdyz revizor privola policii, tak policie je tam jen kvuli ochrane zdravi vaseho a revizorova. V zadnem pripade policie nebude predavat vase osobni udaje nejakym soukromym firmam. Dokonce ani policista nesmi chtit vasi totoznost overit v centralni databazi, pokud nespachate prestupek nebo zlocin, protoze to neni v zakone vymezeny duvod pro takovy zasah do soukromi. Policista vam musi pri kontrole totoznosti sdelit zakonem uvedeny duvod, v opacnem pripade se dopousti zneuziti pravomoci verejneho cinitele a muzete na nej podat trestni oznameni. Policiste to vedi, a proto nikdy nezasahuji, pokud revizora neuderite.

Tim nerikam, ze mate na revizory kaslat, ale pokud vas budou nasilim zadrzovat v dopravnim prostredku, tak se dopousteji trestneho cinu, a ty policajty si zavolejte sami. Revizor vas smi vyloucit z dopravy (vyvest z dopravniho prostredku nebo stanice metra). Pokud vas krome toho jeste nekde chce zadrzovat nebo odvadet nekam, kam nechcete, tak si zavolejte policajty a sezente si svedky, bude se to hodit pri soudnim preliceni, protoze se revizor dopousti omezeni osobni svobody, pripadne unosu.

V kazdem pripade si nechte ukazat revizorovy doklady, zkontrolujte cislo na legitce s cislem na odznaku a porovnejte portretni fotografii s oblicejovymi rysy. V pripade pochybnosti o pravosti, zavolejte policii nebo v urednich hodinach zavolejte na odbor prepravni kontroly dopravniho podniku (tel. 296 192 130, 296 193 132) a nahlaste falesneho revizora.

To, ze jednate s revizorem a nemate s sebou jizdni doklad, neznamena, ze se musite prestat chovat slusne. Precijen, jedete na cerno, ze. Pri nejhorsim zaplatite pokutu.
I kdyz tento prispevek nebyl o tom, ze by Jane jela na cerno a ma v tomto pripade me plne symaptie :), presto se musim priznat k tomu, ze me trosku vytaci takove ty rady "jak se vyhnout revizorovi" nebo "jak se vymlouvat, kdyz Te zastavi policajt". I kdyz mozna ted budu mluvit jako Mirek Dusin :), v prve rade si myslim, ze by se na cerno jezdit nemelo. Mozna, ze jsem naivni, ale nejsou tady revizori (nebo policajti) od toho, aby chranili slusne lidi? Kdyz vas treba zastavi policajt za _prokazatelnou_ rychlou jizdu nebo revizor, ze jedete na cerno, budete se mu vymlouvat vsemi moznymi pragrafy, jak naznacuje =M=? je to spravne? Ja nevim, co si o tom myslite?
V první řadě policista ani revizor nesmějí překračovat svoje pravomoci a omezovat cizí práva. Pokud nejsou schopni v těhle mantinelech *chránit a sloužit*, tak se na svou práci nehodí. Odznak nezbavuje člověka možnosti chovat se jako lidská bytost.

Revizoři tu nejsou proto, aby chránili "slušné lidi". Revizoři jsou tu kvůli kontrole jízdenek.
No, ja nevim - a neni v prepravnim radu neco v tom smyslu, ze na pozadani prokazes svoji totoznost. Jak vyjadrujes souhlas s prepravnim radem uz si nepamatuji (ale k vynatek je tusim v kazdem metru ci tramvaji, tak si pri jizde poctete).

Ve chvili kdy jsi "souhlasil" s prepravnim radem a zaroven jej porusujes, pac nemas doklady, dal by se asi pochopit i ten policista. Cili jedine, co si myslim, ze sedi, je, ze policajt nemuze revizorovi prozradit citlive udaje z tvych dokladu, pokud se ty rozhodnes ukazat je pouze jemu. Ale NEDOPORUCUJU! On to ten policista urcite nejak vyresi (nedela to poprve) a nerekl bych, ze k tvemu prospechu. "Smutne oci" zabiraji mnohem lip.
jo...smutné oči zabíraji :)
no a souhlas s přepravním řádem vyjádříš koupí a následným použitím jízdenky. je to vlastně uzavření smlouvy. nebo tak něco
i když to je asi blbost, protože když si jí nekoupim, tak souhlas nevyjádřim a oni by na mě nemohli :)
tak nevim
Podle novýho zákona od 1.1.2003:
Rozšíření oprávnění strážníků ke zjišťování totožnosti osob na žádost jiné osoby, která má na tom právní zájem,může pomoci v případě stížnosti na strážníky ze strany cestujících bez platného jízdního dokladu jejichž údaje předávají strážníci revizorům Dopravního podniku
nevim jak to mate v Praze ale u nas v Brne ma revizor pravomoci jako verejny cinitel coz se vztahuje i v pripade ze ho napadnete (Jsem revizor) ale v jednom ma ten tvuj pravdu nikam s nim nemusis a on mel zavolat policii
Nevíte prosím někdo, když revizor provede zápis o přepravní kontrole a na něm je neexistující bydliště a není vyplněn druh a číslo dokladu a místo podpisu cestujícího je vlnovka, je to soudně uznatelný důkaz???
Seš normální zloděj a na tebe doplácí ti slušní co si kupují předplatné a jednorázové jízdenky!!!!!!!!!!! Souhlasim s black devilkem.
No long story short...
Kdyz vas kdekoliv, kdykoliv capne revizor, tak se priznejte, ze nemáte cvaknuto a nechte se vyvedst z prepravniho prostoru, tam se s revizory rozlucte a v klidu odejdete.

Přidat komentář

  • Deníček Jane Doe používá webhosting Pueblo.
  • TOPlist

  • Bloguje.cz