Nějak bylo, nějak bude

Z deníku Jane
19. listopadu 2005

vyvolení k hlouposti

siřík


dneska při zatáčkovském obědě jela televize, jak je dobrým zvykem. vyvolení si zrovna hráli na nikdo není dokonalý a já sem se nestačila divit.

kdo byl našim prezidentem před václavem havlem?
—nevim
které naše řeky ústí do moře?
—vltava
kdo je autorem symfonické básně má vlast?
—beethoven
čeho je chemická značka h2so4?
kdo napsal bílou nemoc?

byla sem zděšená. takhle moc je to s těma lidma špatný? rozčilovala sem se nad tim, ale bratr nechápal.

"a jak to mám vědět? to sme se nikdy neučili!"

"panebože, na každý základce se učí, kdo napsal mou vlast!"

a kdyby ne, spousta takovejch věcí snad proboha patří k vybavení průměrně inteligentního člověka!?!
nemusim bejt nějaká hvězda, abych měla nějakej všeobecnej přehled!

nejsmutnější na tom je, že jindra, katka i monika sou jen o pár let mladší než já a už si na husáka ani nepamatujou. pravda, i nám odmontovali jeho obraz z nad tabule už tři měsíce po začátku školní docházky, ale přesto ho znám.

čim to je?

jak je možný, že někdo dneska neví, proč slavíme 17. listopadu, a co znamená srpen 1968?

"k životu to nepotřebuju. nezajímá mě, že si někdo myslí, že tohle musim vědět. ty taky neznáš kapitána národního hokejovýho týmu z posledního mistrovství světa" odpověděl mi vašek.

má pravdu. neznám. ale je to srovnatelný? dá se to dávat na stejnou úroveň, jako když někdo nezná základní historii svojí země? jako když někdo neví, co znamenaj základní pojmy? jako když si někdo myslí, že značka siříku je si??

ach jo.

Komentáře

Ty jsi čekala něco jiného?
ze to este vubec resis. V aj mudry schybi jsem se setkal s jednou odpovedi ktera me vazne pobavila a to : Kdo rekl "A prece se toci" No to rekl ten nas prezident Vaclav Havel. A to tahle relace bezi na slovensku ;)
siřík to je na chemika fakt moc, někdy mi přijde divný, že lidi nevédí že H2SO4 je kyselina sírová jaksi zpaměti, ale už jsem se přes to přenesl, ale siřík to je fakt hlína
Dokud jsem si ještě myslel, že budu učitelem občanky a češtiny, lámal jsem si hlavu nad tím, co považovat za nutný znalosti a co už za zbytečný zatěžování biflováním.

Došel jsem k tomu, že člověk si musí pamatovat jen jeden typ informací: jak získat informace.

Pro získání odpovědi na všechny Tvý otázky stačí jeden dotaz v Googlu, Wikipedii, mapě... (Nebo poslouží paměť.)

Rozsah znalostí s inteligencí nesouvisí. S kulturním rozhledem jistě. Ale co je to kulturní rozhled?

Ve Vaškově společenském kontextu je důležité znát hokejisty, ve Tvém skladatele vážné hudby, v mém stavová hlášení protokolu HTTP. Máme nějaký společný kontext? Určitě ano. Ale ten neučuje suma informací, jimiž bychom disponovat měli, ale suma informací, jimiž disponujeme.

...mě stejně vždycky víc zajímalo vzdělávání než vyučování. ;-)

BTW: Věděli jste, že Robert Reichel nás reprezentuje už od ME 1988? Tenkrát mu bylo 18 let. Zůstat na špičcce výkonosti 17 let, to je podle mě výkon srovnatelý s našimi proslulými skladateli...
Taky se občas nechám takhle "vydráždit"... (a to nejsem žádná intelektuálka). Život je holt otázkou priorit... a ne každý má ty priority uspořádané tak jako my...
Mě například štve mimo jiné i to, když vidím u vstupu do metra maminu s kočárem a kolem projde X chlapů, které ani nenapadne, aby jí s tím kočárem pomohli... To přece taky souvisí s inteligencí, ale zase pro změnu s tou sociální...
to =M=: A vis, ze ve stejne utocne trojce byl i Jaromir Jagr? ;-) A ten treti? Ze by Jan Tleskac? ;O)

No jo, taky jsem driv nechapala, ze nekdo jinej nevi, co ja pokladam za samozrejmost a muj pocit byl, ze to musi prece vedet kazdy. Proste nemusi... Ale nektery veci jsou opravdu zarazejici...Bohuzel :-(
sýkorko, nemusí. ale měl by.
Nic si z toho nedělej. Ty to máš v televizi, já to mám v kanceláři. Moje kolegyně netuší např. kdo je Leoš Janáček, a to náše kancelář má okna přímo směřující na Janáčkovo divadlo. Život je plný paradoxů. :-) Taky neví, kdo napsal Mein Kampf, že Jesus Christ Superstar je muzikál atakdále, atakdále. Za trest.
sofo, panebože, to mi ani neřikej..
já si teď zase vzpomněla na spolužačku, která si myslela, že kamikadze sou kozy a krávy.. ale dostala se z toho naštěstí.
Děti moje neřešte to.Vzdělanost ohledně našich dějin nenápadně už hezkejch pár let upadá.Budete rádi,když vaše vnoučata,nebo pravnoučata budou vědět,že jsme ČEŠI.
Mimochodem myslíte že by VV věděli o praotci Čechovi???
myslim, ze pravdu ma nacelnik ;)
a v tomto pripade je nacelnikem =m=
suma znalosti nutnych k zivotu jedince je zavisla na jeho socialnim kontextu. proste kdyz chodim po praci na pivo do hospody na ruzku, tak spis uplatnim toho hokejistu nez skladatele z predminuleho stoleti. kdyz po praci chodim do kavarny na vinko a intelektualni debaty, ja to zase naopak. kvalitu cloveka to neurcuje, moznost navazani smysluplne komunikace ano ... toz tak.
hmmm.. já nevim. možná je to hloupý, ale já mám pocit, že jsou prostě věci, který by měl vědět každej. možná je to i tim, že sem ženská. ale já se nepozastavim nad tim, když někdo nezná hokejisty, tenisty a spol. ale pozastavim se, když nezná základní data, když neví, kdo objevil ameriku, kdo napsal už výše zmíněnou mou vlast. a pak sou samozřejmě další znalosti a vědomosti, který se odvíjej od zájmů člověka. pokud žádný nemá, je to smutný. pokud nějaký má, tak zná ony sportovce, vyzná se ve filmu, v módě, nebo se jako já snaží orientovat v politice.
ad kvalita člověka: to sou poněkud silná slova. podle mě si na základě toho o člověku vytvořit představu můžeš. já si prostě myslim, že pokud neni člověk uplně zabedněnej před svým okolím, vnímá dění kolem sebe, tak jistý věci prostě ví. pokud to tak není, je ten člověk pro mě poněkud omezený. a nemluvim o situacích, kdy za to ten dotyčný nemůže, samozřejmě.
a ještě:
ad "suma znalostí nutných k životu":
nutný k životu to samozřejmě neni. ale kam bysme proboha dospěli, kdybysme si v mozku uchovávali jen to, co je nutný k životu.
a ad =M=:
proklatej internet... nemůžeš přece jakejkoli dotaz odbýt tim, že to nepotřebuješ vědět, protože si to můžeš najít. sou věci, a to mi nikdo nevymluví, který by průměrně vzdělaný, průměrně inteligentní, prostě normální, člověk měl vědět a znát.
pro mě s_o_u vědomosti kritériem při hodnocení člověka. neodsoudím ho, když neví pro mě zásadní věci. ale zároveň vím, že to není někdo, s kým bych se byla schopná běžně bavit.
a myslete si co chcete, ale když někdo nemá všeobecnej přehled ani na úrovni, která se požaduje při přijímačkách na střední školu, tak to prostě o něčem vypovídá.
a jistě, že s tim ten člověk může skvěle fungovat. ale to je jiná věc a otom ten spot nebyl.

a já se du učit stručnosti :)

Tak to se divim ze se mnou obcas prohodis par slov :)
Souhlasím s =M=. V tom případě by se však dal omluvit pouze Jindra, protože on jediný pracuje manuálně. Ví, jak podřezat kozu. Ví, jak si vyrobit vor. Žije někde v horní dolní, pracuje na statku, jsem si jistá, že kdybyste se ho zeptali na cokoli z této oblasti, bude za hvězdu.
Jiná kapitola je Katka s Monikou, jelikož ony dvě neumí nic. Pokud za umění nepovažujeme přiblblé chichotání a plazení se po čemkoli, co má mezi nohama ptáka.

Ano, souhlasím s =M=, že inteligence se nedá měřit podle konkrétních znalostí (já například dějiny nebo tělocvik taky neovládám, ale zase mi šla vždycky čeština, chemie..), ale na druhou stranu rok 68 a H2SO4, potažmo Husák, to si myslim, že patří k povinné genetické výbavě.
já se rozčiluju obvykle jako jane, ale když se nad tím zamyslím, tak =m= má pravdu. každý potřebuje něco jiného a výherci riskuj nejsou ve skutečnosti žádní géniové, jen mají vynikající všeobecný přehled - ale jinak můžou být úplně blbí. a ono - co jsou "situace, kdy za to dotyčný nemůže"? já mám v rodině tři generace vysokoškoláků a vyrůstal jsem v "prestižní" čtvrti, s obří knihovnou a hrozně rád čtu. to mi ve všeobecném rozhledu dalo solidní náskok, ale spousta lidí je na tom přesně naopak. i když nejsem behavioralista, myslím si, že ten vliv prostředí se nedá zanedbat (a o to víc si vážím lidí, kteří si všechno tohle museli dohnat sami, a teď se na ně doma dívají jak na exoty, zatímco já si můžu s rodiči povykládat o tom, co dělám).

a takové malé rýpnutí: podle mě něco o člověku vypovídá, když se rozhodne psát nespisovně... "s_o_u" - to je tuším střední odborné učiliště, ne?
Možná to o člověku vypovídá, že pochází ze Středočeského kraje, ne? ;-)
to psaní nespisovně bylo kdysi zvolený schválně kvůli lovu =M=, a pak už se mi to nechtělo měnit. ale spíš to opravdu vypovídá o tom středočeským kraji :)
a těma situacema, kdy za to člověk nemůže, sem myslela takový, který znemožňujou člověku na ty informace dosáhnout - třeba nějaká nemoc, nebo co já vim.
Ano, Mady, s tím úplně souhlasím. Například, když se ve škole braly vyjmenovaný slova, byl jsem nemocnej... ;-)

Asi už se to nikdy nespraví.
ja teda souhlasim s Jane... prestoze se to da velice spatne urcovat, ale jsou urcite veci, ktere jsou, abych tak rekla, esencialni... ne proto, ze by se snad bez nich nedalo prezit, ale proto, ze jejich znalosti se clovek zarazuje do urciteho kulturniho kontextu... ze te to spojuje s historii a geografii spolecnosti, jiz jsi clenem a v niz se vyskytujes... a obavam se, ze fatalni neznalost zminenych faktu souvisi i s neinteligenci, tedy s =M= zminenou schopnosti "informaci najit". Nad tim se zkuste zamyslet...
Samozrejme... spolecnost nemuze byt precpana inteligenty :]

Přidat komentář

  • Deníček Jane Doe používá webhosting Pueblo.
  • TOPlist

  • Bloguje.cz