Nějak bylo, nějak bude

Z deníku Jane
11. července 2006

Fifty

V rámci shánění dárků pro rodinu jsem se dostala až do obchůdku jménem Bankrot, kde, jak známo, je zboží poměrně nevalné kvality, ale příznivé ceny. Že jsem tam koupila zajímavý oční stíny, není důležité. Zásadní ale je, že jsem byla svědkem okrádání cizinců.

U pokladny přede mnou byla rodinka nějakejch hatmatiláků (čti: cizinců) a igelitku měli narvanou krámama.
"282 korun" nebo tak něco, hlásila prodavačka. Chlápek jí podal tisícovku a začal se hrabat v drobnejch, kterých měl plnou hrst.
"mužu?" dotázala se prodavačka a jala se přebírat mince.
"tak ten, twenty, sirty..." odpočítávala a vybírala chlapíkovi z dlaně desetikačky a dvacetikačky.
"fórty..." vzala z dlaně kovovou pajsku a rychle jí ukryla pod ostatníma mincema a pro sichr přikryla dlaní.
"sevnty, ejty... tů. ou kej" a začala házet peníze do kasy.

Začalo se to ve mně vařit. Přímo přede mnou zlotřilá ženština okrádá chudáka nic netušícího turistu. Mám na to upozornit?
ANO!!! Křičelo moje správňácké já. NE!!! Křičelo moje stydlivé a zakřiknuré já.
Shit... to je dilema... Pozorovala jsem prodavačku, jak pomalu uklízí mince a nadechovala se, že jí to dám sežrat.

"nou, nou... to je fifty!" zarazila se najednou a minci vrátila zpět majiteli, aby jí vyměnila za desetikáchli. Ulevilo se mi. Přece jenom to neni tak špatný. Jsem si jistá, že tu padinu vzala naschvál. Asi jí ale svědomí nedalo, nebo viděla, jak tam nervózně přešlapuju, a vše se v dobré obrátilo. Chlápek může mít ještě radost, na jak poctivý lidi u nás narazil.

Zazvonil zvonec a pohádky je konec :)

Komentáře

\"Chlápek může mít ještě radost, na jak poctivý lidi u nás narazil.\" ??? To snad ne.
Poctivost by mela byt samozrejmost, ne neco co jeden dava k dobremu jako dobrou vlastnost... Poctivost, pokud chapana jako dobra vlastnost svedci o nepoctive spolecnosti. Teprve spolecnost, ktera chape poctivost jako obecnou (a ne pozitivni) vlastnost, je spolecnost poctiva...
...ktery se nedockame...
tak nevím, Jade, jestli jsi mě pochopila nebo ne.
nejdřív:
samozřejmě, že poctivost JE pozitivní vlastnost, stejně jako je nepoctivost vlastností negativní. že by měla být vlastní všem lidem stejně jako třeba tolerance, o tom se nepřu. bohužel to tak není.
a za druhé:
co se týká té věty, obávám se, že jsi jí vážně nepochopila. neznamená to, že tady vyzdvihuju, jak je ta ženská poctivá, a že by měl bejt chlápek rád, že potkal právě jí. naopak. je v tom trochu ironie a pohled spíš z druhý strany.
kdybych byla já v cizině, kde se v penězích neorientuju, byla bych ráda, že je ženská tak poctivá, že i když si spletla minci vyšší hodnoty s mincí hodnoty nižší, tak mi jí vrátila, jakmile si svojeho omylu všimla.
snad je to jasnější. rozhodně nikoho neplácám po zádech.
možná jsem to měla napsat takhle:
chlápek je ještě rád, na jak poctivý lidi narazil.
Obdivuju, že jsi to vydržela :-) Já bych to asi nezvládla a ozvala bych se.... Na druhou stanu je dobře, že jsi to neudělala, aspoň mohla zazářit ta \"úžasná prodavačka\" :-)))
\"Jsem si jistá, že tu padinu vzala naschvál.\" To bych teda fakt rád věděl jak.
tak si to ještě jednou přečti.
kdyby se fakt spletla, tak by jí \"nenápadně\" neschovávala.
I mezi námi prodavači jsou černé ovce, ach jo.
Ve mně by se to asi taky mlelo (to spravedlivý a to stydlivý já), je dobře, že to tak dopadlo a nemusela jsi se hádat sama se sebou dlouho:o)). Bylo by to pěkný, kdyby lidi byli všichni poctiví...je jich málo, bohužel, já jsem mezi nimi, bohudík:o)) - a Ty taky, takže už jsme dvě:o)

Přidat komentář

  • Deníček Jane Doe používá webhosting Pueblo.
  • TOPlist

  • Bloguje.cz