Nějak bylo, nějak bude

Z deníku Jane
8. září 2006

Zatracený nevychovaný chlapi!!!

ja bych te nesnes v jedny domacnosti. nesnasim kdyz nekdo dlouhodobe provozuje domaci prace...kdyz tomu musim bejt pritomnej.

Toto je bez dovolení převzatý komentář z jednoho blogu, jehož autorka psala mimojiné o tom, jak doma vysmýčila, vyprala a vyžehlila.

Já musím říct, že já zase nesnášim tyhlety frajírky, který neuměj hnout prstem. Jak jako musim tomu bejt přítomnej??? Měl by rovnou sám hnout zadkem lempl jeden. To jsou takový ty, co za ně všechno odjakživa dělá maminka, popřípadě sestry a bude to za ně v budoucnu dělat manželka, popřípadě dcery.
Páni!!!

Jsem rozohněná. Proto jsem se radši rozhodla napsat příspěvět, než reagovat na tenhle stupidní komentář.

A věřte, že vim, o čem mluvím. Přesně takový je totiž můj bratr. Celý roky doma akorát tak vynes koš a sem tam utřel nádobí, když jsme ho moc a moc prosili. Když jsem se odstěhovala, měl by najednou i utírat prach, vytřít, umýt nádobí a podobně. Ale proč by to měl chuděrka dělat? Ať to dělá máma, která přijde po celým dnu z práce, no ne? Vždyť on přece musí dřepět u počítače!
Nejhorší na tom, je, že moje matka, místo aby ho posadila do latě, jde a tu práci za něj udělá. A pak z takovejch kluků roste to, co z nich roste.

Vybavuje se mi jeden díl výměny manželek — ten, jak tam měla maminka s kupou dětí vyvěšenej rozpis na lednici , co kdo kdy udělá.
V upoutávkách byla představená jako totální magor a generál, kterej komanduje celou rodinu. Zpětně ale msím říct, že to měla moc dobře vymyšlené a zorganizované a já to u sebe doma jednou udělám taky!
Vyměněná byla s ženskou, která měla doma dva nebo tři syny. Ta ženská jí po výměně řekla, že u ní to možná funguje, ale ona by to po svý rodině nemohal chtít, protože kluci na to přeci nejsou (nebo něco v tom smyslu). Klucci na to doprčic nejsou právě a jedině kvůli takovejmhle matkám!

Ať budu mít jednou kluka nebo holku, doma pomáhat budou. A budou pomáhat rovným dílem. Rozhodně nebudu dělat z holky služku. Můj bratr si vedvaceti letech neumí ani uvařit brambory! Proč? Že je vaření ženská práce? Kdo řek takovou blbost? I chlap by se o sebe měl umět postarat, no ne?

Hrozně mě štve, když vidim, slyšim, nebo čtu o tom, jak maj ženský další smenu doma po práci, jelikož je čeká domácnost. Kdo tohle vymyslel? Když je ženská doma, jasně, ať se stará. Přece chlap nepřijde domů z práce a ještě aby jí obskakoval. Pokud nemá jinou práci, měla by být jejím úkolem starost o domácnost. Stejně tak by to mělo být i úkolem manžela, pokud vydělává manželka. Pokud ale chodí do práce oba, tak se mají i oba podílet na domácnosti.

Než do toho zabřednu, tak radši skončím. A skončím apelem na všechny matky:
Vychovávejte proboha svoje syny tak, aby z nich vyrostli samostatné a chápající bytosti, které svojí budoucí ženě budou oporou a pomocí a ne přítěží a dalším dítětem, o které se musí starat!

Komentáře

a teď si ještě představ takovýho chlapa v situaci, kdy jeho žena je s druhým mimčem v porodnici a takovejhle chlap by se měl několik dní postarat sám o sebe a ještě o miminko! Děsivé že ano?
btw všichni chlapi naštěstí takoví nejsou ;-)
Tak nějak souhlasím:). Neříkám, že dělám doma všechno, třeba pračku sice zapnu, ale nějak si nejsem jistej, jestli jsem dal správnej program. Ale když jsem se zmínil před tchýní a její máti, že občas žehlím prádlo, vč. mých košil, tak se na ženu podívali (a to je jejich potomkyně) takovým divným pohledem, že jsem měl strach, aby z toho žena neměla potíže. A stejně to je se vším. Nádobí klidně umývám, uklízím, nevidím v tom problém. Ale je fakt, že žena toho dělá doma mnohem víc, než já, já totiž neumím tak dobře vařit, jako ona. A hlavně se stará o dítě a druhý se za měsíc a půl narodí, tak to pak bude pracovat ještě víc.
Téda - ty seš v ráži, úplně bojim bojim... ;) Ne, ale máš pravdu... ty co jsou nejhorší lemplové nejvíc kecaj!
Nedělaj to jenom chlapi :-) Moje drahé sestřátko přijde odpoledne domů a zkoukne něco v telce, popřípadě usne. Pak se přiřítí s nákupem mamka a už se ozývá \"kde je večeře\". A tu mamka chudák z ničeho nic zrealizuje a \"je pěkně hnusná\". Nakopat ;)
PJ, všichni možná ne, ale většina ano. a když některý doma aspoň trochu pomáhaj, často maj pocit, jak jsou skvělý a výjimečný, místo aby to považovali za samozřejmost.

JW, ony totiž ty naše matky a babičky jsou staromódně přesvědčeny, že ženy mají mužům sloužit.

isabelle, jo, jsem v ráži. tohle mě vždycky spolehlivě rozpálí doruda!
předpokládám, že sestra je mladší...
další výchovná chyba v našim domácnostech. brácha je taky mladší. takže ani nevim, co víc může za jeho neschopnost. jestli to, že jako kluk to přeci nepotřebuje, nebo to, že je na všechno ještě moc malej.

a Jasper mě přřived ještě na něco, i když nechci vůbec naznačovat, že by to byl jeho případ.
když je ženská doma na mateřský, mívaj pánové často pocit, že je vlastně na dovolený a celej den nic nedělá. ona přitom kmitá od rána do večera 24h denně. chlápek přijde z práce určitě odpočatější než ona, pokud tedy zrovna netahá celou dobu metrákový pytle.
jestli jsem to dobre pochopila, tak tomu dotycnymu vadi bejt pritomnej pri uklidu? tak v tom nevidim zadnej problem, proc ho nenechat shnit ve spine? nejhorsi jsou ti, kteri nehnou prstem, ale doma chtej naklizino :) nic takovyho bych doma nesnesla, Lvicek pomaha, kdyz mam zkouskovy a on volno, dela toho vic (ted je zas 2 mesice v praci, tak mam duverne chvilky s kyblem a hadrem posledni dobou ja)... pokud budu mit deti, planuju je taky zapojovat rovnym dilem, zadny \'marusko udelej kajovi svacinu a vyzehli mu tricko\', to spis naopak :DD
v zasade souhlasim s tebou...ale nesnasim kdyz nekdo uklizi kolem me..nebo ja bych mel uklizet kolem nekoho..klidne uklidim..ale jen kdyz je klid = nikdo tu neni..
Jane, kdyz uz moralizujete, tak se prosim nestydte nalinkovat Charlottku (http://charlottka.net/) i toho buranskeho Kruppa (http://heh.cz/), aby i ostatni vedeli, co Vas nastvalo.

Je fajn, ze mate takto jasne specifikovane nazory a plany, preju mnoho stesti v jejich realizovani. A zaroven preji mnoho stesti pri hledani partnera, ktery by byl ochotny se jim podridit. Uprime receno ja \'zenskou generala\' nemuzu ani citit.

A jestlize Vas Kruppuv komentar zdrave nastval, tak me Vase reakce (take velmi zdrave) pobavila.
Jane, naprostej souhlas!!! Napsala jsi to dokonale. Moc dobre vim, o cem pises (dva mladsi bratri). Taky me to stve takovy kecy. Bohuzel v nasi spolecnosti je to hluboce zakorenene a jeste hodne dlouho potrva, nez se neco zmeni a snad i zlepsi...
holka holka mlada slecno kdovi jestli budouci pani ste tak hloupa jak daleko vidite a stena 100% zrovnopravneni vam zastrela zrak doporucil bych se zhluboka nadchnout a vydechnout a nadechnout a... a ted k veci. Muj komentar je zde zcela nepochopen a prevracen a jestli me soudite podle jedne vety kterou ste ani nepochopila tak prosim nevynasejte soudy. Myslel sem to presne jako tady huggi kdyz je potreba delat tak se dela ale ne ze se neustale nepretrzite uklizi pobliz nekoho kdo to nedela. jak pise hugg kdyz uklizet a pracovat tak proste ne tak abych se vsema hejbal jen proto ze proste zrovna ted sem si vzpomel ze sem uz den neluxovala pod tim kreslem kde nekdo sedi je nejspis nejvic prachu.
huggi, jsem ráda, že souhlasíš. nicméně většina mužů to vidí podobně jako ty a proto toho nikdy moc neudělají. protože vždycky někde někdo je. ten můj to zase dělá vlastně rád a hrozně ho to baví, ale jenom v případě, že k tomu dospěje sám. jenže kdybych měla pořád čekat, až k tomu dospěje, tak bysme se brodili v půlmetrové vrstvě prachu, obávám se.

tpk, mrzí mě, že mi vykáš. nevím, jestli si to mám přebrat jako úctu nebo nějak jinak. připadá mi to spíš jako ty ty ty na zlobivou holku od pána, který je nad věcí. inu co.
co se ti nelíbí na jasně specifikovaných názorech a plánech? je něco špatného na tom, když žena předpokládá, že se o práci v domácnosti ona a partner budou dělit rovným dílem? s tím hledáním je to, pravda, horší. ale proto ještě člověk nesmí lámat hůl. i průměrně uvědomělý partner pochopí, že holku skutečně nebaví lítat na nákupy, stát u plotny, mýt a utírat nádobí a pak ještě lítat s hadrem a prachovkou po bytě, když mezitím pere společné svršky, aby je večer vyžehlila.

ale samozřejmě mě těší, že jsi se nad mojím příspěvkem pobavil.

a kruppe,nadechovala jsem se a vydechovala jsem několikrát. uznávám, že můj příspěvek začíná silnými slovy a proto se neurážím nad prvními řádky tvého komentáře.
že je komentář nepochopen, to je klidně možné. ovšem převrácen není. je to reakce na to, co jsem si přečetla a obávám se, že v kontextu se charlottiným článkem z něj vyplývá přesně to, co jsem naštvaně zhodnotila v článku.
nicméně si nemyslím, že tě soudím. když kolem mě někdo uklízí, mám se zvednout a pomoct mu. to není soud, ale fakt. člověk, který to neudělá, je lempl, to je také fakt.
možná se nechávám příliš unášet a možná příliš vycházím z toho, jak to vypadá u nás doma. ale všimni si taky, že o tobě je jen první odstavec. co z toho, co je dál, jsi si vztáhnul na sebe je už jen a jen tvoje věc (možná by se hodilo cosi o potrefené huse).

ze zkušeností z domova si bohužel dokážu až příliš živě představit matku, která si do ruky vezme lux i v tu nejnevhodnější dobu, jakou je třeba nedělní dopoledne a zatímco bratr sedí u PC, začne smýčit kde co. nicméně si nemyslím, že ať kdokoli uklízí kdykoli, že to dělá pro svojí zábavu. takových lidí je opravdu jen velmi málo. nechci nikoho urážet, ani se nikoho doktnout a to, co napíšu, píšu jen a jen proto, že znám svojeho bratra, který by napsal přesně to, co jsi napsal ty v posledních šesti řádcích. tedy - toto poukazuje na naprostou nevyzrálost, nepochopení, pocit, že já jsem středem světa a ať se klidí ten, kdo mě vyrušil u mého poklidného rozjímání u TV/PC/knihy či čehokoli jiného.
nechci se teď pitvat v záležitostech typu, kdy to jeden sourozenec dělá natruc druhému. mám na mysli to, když právě bohužel většinou matka smejčí, zatímco děti se povalují a užívají si svých koníčků.

no pánové, nechci se vás vážně dotknout. ponechte teď stranou vlastní ješitnost a konkrétní okolnosti těch případů, kdy vás někdo ruší tím, že uklízí. zamyslete se nad tím, jestli jste doma skutečně dostatečně nápomocni a jestli byste se přecijen neměli zvednout častěji a pomoct s něčím, i když o to nejste přímo žádáni (často několikrát a velmi důrazně).
a těmi pány nemyslim tpk, či kruppa, ale všechny, kterých se dotklo to, co jsem napsala.

a kluci... bohužel z reakcí holek vidíte, že to je skutečně tak, jak to vidím já.
Jak moc mi mluvíš z duše... Mám taky mladšího bratra a o tátovi ani nemluvně. A nad komentáři od \"pánů\" se nenech rozčilovat. Slepě se hájí.
no ja nevim ale neco ti anstinim jo. moji rodice jezdej pracovat do pradubic coz je asi 60 kilometru delaj dvanactky denni a nocni treba pri nocni ve ctyri odpoledne odjedou vratej se v sedm rano a spej do jedny a zas jedou pryc ve ctyri...kdyz vstanou je umyty nadobi vynesenej kos pokud je potreba, udelanej obed a kdyz je potreba tak doplnena lednice. to nemluvim o tom ze kdo tu chodi s kosem a meje nadobi sem ja z bratrem opravdu si myslis ze se jen doma valim a ctu si knizky/koukam na tv/hraju na pc? nemyslim si. add husa ono kdyz nekde napises ze reagujes na me pak tak krasne a ostre pises o me a pak to jen zobecnis na vsechny chlapy tak to znamena ze prvni odstavec je o me a zbytek ne? sem muz? sem nebo jeslti ne tak mi keca obcanka a to ze tu s tebou holky souhlasej o necem vypovida? podivej se na radekhulan.cz tam s nim taky vsichni souhlasej a presto vsichni rozumni lide vedi ze to je dement :)
k tomu můžu dodat jediné. kdyby to bylo tak, jak píšeš, nemůže se stát, že tě někdo obtěžuje tím, že kolem tebe najednou začne uklízet.
jasně, že to zjednodušuju. ale to ty taky.

závěr je prostě ten, že pánové doma prostě moc nepomáhaj.
pokud máš pocit, že jsi výjimka, máš to říct.
když napíšeš \\\"ze se neustale nepretrzite uklizi pobliz nekoho kdo to nedela\\\" tak mi to nějak nekoresponduje s tím, \\\"ze kdo tu chodi s kosem a meje nadobi sem ja z bratrem\\\". nebo máš pocit, že chození s košem a mytí nádobí jsou jediné potřebné domácí práce? pokud tvoji rodiče takhle pracují, pak by se vůbec nemělo stát, že budou ještě uklízet, ne?

ale nemá to cenu takhle rozpitvávat. to už je jen slovíčkaření. prostě z tvojeho komentáře vyplynulo přesně to, že se doma povaluješ a péče o domácnost tě nezajímá a obtěžuje. pokud to není pravda, tak proč takové komentáře?

a nad svým posledním argumentem se zamysli.
s RH všichni na jeho webu souhlasej, ale rozumní lidé vědí, že je dement.
se mnou holky na mojem webu taky souhlasí, ale rozumní lidé vědí, že jsou všechny husy?
to je trochu z cesty, ne? a ti rozumnní jsou kdo? když jsou všechny holky husy, tak rozumní jsou asi všichni kluci.

a propos. RH neznám, nečtu, takže úroveň jeho demence díkybohu nemůžu posoudit. nejspíš bych zase měla důvod se cítit dotčená.
*nejspíš bych zase měla důvod se cítit dotčená.* ja jen kdyz uz si mluvila o ty potrefeny huse :D jinak to ze sou vsechny holky husy si rekla ty ne ja ja tim rikal to ze kdyz s tebou vsechny souhlasej tak to jeste neznamena ze mate vsechny pravdu :D takze opet prekrucovani hele vis co uzij si to neustaly uklizeni kdyz to tak chces tak ti do toho nema co kecat...
to sis možná myslel, že to říkáš.
no nic. nechme si každý svou pravdu.
jen jediné - nikde neni ani čárka o neustálým uklízení. je to o tom, že když je potřeba uklidit, tak to neni automaticky ženská, která by to měla dělat. já jsem poslední z těch, který by byly otrokem svýho bytu.
ale ja preci psal ze nemam rad neustale kontinualni uklizeni utru prach vysaju umeju nadobi a du zas utirat prach chapes? proste kdyz je potreba uklidit tak se uklidi (nechapat jako on to nekdo uklidi) ale proste neuklidez neustale treba celej den...na to je cas pred vanocema velikonocema a tak ale ne proste si jednou rict tak a de se uklizet a neprestanu nez byt uklidim trikrat ja sem taky nenapsal ani slovo o tom ze by mela ukladat jen zenska na to nevim kde si prisla.
jane: ale jo..kdyz k tomu dospeje sam..dyt to je zase o nem..pokud bydli sam tak je to jeho vec..pokud s nekym a on za neco stoji tak pochopi ze by neco udelat mohl aniz by mu to nekdo rikal/pripominal(to je ta dulezita cast pac to stve..) a pokud nepochopi je to vul a ten clanek se na nej hodi..ale nehodi se dycky..;)
Jane zlobíš se spravedlivě, protože tohle není spravedlivý. U nás jsem taky všichni srovnaný, neříkám že kluci žehlí, ale zametají myjí nádobí a pod. Na domácnost jsou dva a ne jen ženská. Zvlášť teď dřív to třeba fungovalo, protože chlap pracoval venku a dřel na rodinu, teď když nemusejí pobíhat za krávama a kydat hnůj, tak ať se trochu hýbou.
To snad ani nemuže být myšleno všechno vážně.

To skutečně domácí pohoda a láskyplné soužití dvou lidí odvisí od lineárnosti a míry čistoty společného \"hospodářství\"? Co když nemají čas, co když na to dokonce ani nemají náladu, nedej bože, co když je jim to jedno? Nehledě na to, že každý relaxuje jinak a skutečně nemá ani žádnou smysluplnou možnost, ve chvíli kdy relaxuje, uklízet.

Ostatně co je to domácnost? Tím by se mělo začít. Definicí domácnosti, o čem je vlastně řeč. Bych řekl.
nevím, co je to lineárnost společného hospodářství, ale od míry jeho čistoty se domácí pohoda jistě neodvíjí. o tom ten článek taky vůbec není. bych řekla.


tím bych taky ráda vysvětlila všem ostatním čtenářům, že nejsem žádná úzkostlivá hospodyňka. už pět dní tu čeká prádlo na vyžehlení, minimálně dva týdny už se nevytíralo a do včerejška tu byl ještě bordel v podobě kníže, a papírů s poznámkama, který mi přišlo zbytečný uklízet, když jsem se učila.
je to o tom, že když už je potřeba uklidit, tak by to neměla být auutomaticky ženská, která se toho chopí.

Přidat komentář

  • Deníček Jane Doe používá webhosting Pueblo.
  • TOPlist

  • Bloguje.cz