Nějak bylo, nějak bude

Z deníku Jane
21. září 2006

Den bez aut

Zatímco já ho ani nezaregistrovala (nemám ani řidičák, natož auto), některým pil krev a to dost značně. Přečetla jsem si u ziny, že četla u D-FENSe o dni bez aut.
Teda vážení, já nevim... Pod článkem skoro tři sta komentářů a po přečtení první stránky jsem narazila na jediný nesouhlasný. Zdálo se to jenom mně, nebo spousta lidí byla strašně rozčílená, když se Bush odmítl připojit ke Kjótskému protokolu? Nenadával kdekdo, jaký jsou američani sobci? A teď se najde jedinej hlas, kterej si dovolí říct, že den bez aut je fajn nebo tak něco.
I já si myslim, že auta by se mohly omezit. Myslim si to každý ráno, když se přes zácpu prodírám se psama na nábřeží, myslim si to pokaždý, když tramvaje nemůžou projet kvůli tomu, že jsou silnice zaplněné auty, přičemž v každém jede jeden (!!!) člověk.

Ach jo :(

Komentáře

Já myslím, že oni celkově v těch komentářích neodsuzujou myšlenku, že jezdit furt autem je neekologický, ale spíš tu emocionální masáž, která den bez aut provází. Mně je taky docela protivný, když ze mě někdo dělá apriori hovado, když teď v pátek odjedeme na víkend autem, protože tahat nákup pro dvacet lidí, respektive sud a prase, na chatu vzdálenou 200 km. ručně, to prostě dost dobře nejde, a jinak většinu roku auto stejně nevidím. Je to prostě extrémní kampaň. Myslím, že všichni diskutéři by ti odsouhlasili, že omezení aut je fajn, že Praha je přecpaná a míň zácep by prospělo, že doprava MHD je mnohdy rychlejší a že vzduch kolem čtyřproudovek je fakt děsnej. Ale koncentrovat to do jednoho dne a ještě takhle poměrně agresivně, to prostě naštve.
A ještě dodatek, všechno souvisí se vším, spousta lidí by možná radši zvolila MHD nebo kolo, kdyby...
... kdyby v MHD neustále nebyl příšerný smrad od bezdomovců
... kdyby lidé v ní cestující se chovali slušně: nevyřvávali, nemlaskali hlasitě při žvejkání, nesnídali, nebyli namol (i v deset dopoledne...)
... kdyby byla vybudovaná dostatečná síť cyklostezek a člověk se v centru nemusel neustále děsit, že ho nějakej pitomec bezohlednej srazí nebo přitlačí na chodník

atd. atd.
ano, to máš asi pravdu. já jsem možná trochu mimo, protože mě se žádná kampaň nedotkla. kdyby u vlezu do metra nestála tabule s plakátem, tak ani nevim, že nějakej den bez aut je.
tyjo... to žiju fakt tolik jinde? :-o
Vsichni nebydli par kroku od metra nebo MHDcka.. kdyz jsem bydlel v Pze, tak jsem taky auto nepotreboval..
ale o tom neni řeč. já nejsem pro auta zakázat. ale konktrétně třeba v praze je obslužnost MHDčka taková, že auto je zbytečnsot. lidi ho používaj jen z pohodlnosti.
ale i to chápu. já jsem taky radši, když mě naši ze zatáčky hoděj autem, přitom to mám půlhoďky vlakem, hnedu vlaku metro a za dalších patnáct minut jsem doma. jo.
ale mně šlo o to, že mě trochu vyděsilo, že nikdo neřek něco jako - jo, je to pohodlný, používám to, ale je to špatný. měli bysme se nad tim zamyslet a nezamořovat si to tady zbytečně. tak nějak.
no, to nikdy nikdo nerekne :)

ja nevim, i v Praze jsou lokality, kde jsi autem rychlejs nez MHD, treba kdyz je to vicemene po okraji, pak by clovek musel jet do centra a zase zpatky, nebo se plouzit busem... taky jsem s tim nejdriv nesouhlasila, ale malo platny - metro je precpany a smrdi... Kdyby bylo cisty...
...hlavne ze CSSD v komunalkach slibuje, ze se nebude zdrazovat jizdny... kdyz se ted zdrazilo asi po deseti letech... to je machrovina... jednak je to populismus a jednak z toho pro me vyplyvaj veci jako \"nezdrazime jizdny, ale tim padem zaroven zapomente na prodlouzeni do Letnan... smirte se s tim, ze je spinavy, smradlavy a precpany... ne, bezdomovce vyhazovat nebudem, to je porusovani lidskejch prav, radsi jim dame socialni davky...\"
No vcera jsem jel dom vlackem \'az\' v osm a byl jsem celkem rad, ze jsem \'velkej tlustej chlap\'.. hlavni nadrazi i vlak plny podivnych individui..
nojono, je to i o osobních zkušenostech. masaryčka je mnohem příjemnější než hlavák a uznávámj, že na anděla se dostává mnohem líp než třeba do zbraslavi nebo někam jinam. ale šlo mi o to uvědomění si, že omezení aut je potřeba. z toho dfens článku jsem měla pocit, že \"po nás potopa\" a že je dden bez aut blbost.
jasně, že jsou dneska situace, kdy to bez auta nejde, nebo by mhd bylo natolik nepohodlný, že nepadá v úvahu. ale já jsem měla pocit (možná, že mě minula ta kampaň, o který psala laura), že jde o to si uvědomit, že bez auta jde taky žít a že když ho nemusim nutně použít, tak to zvládnu i bez něj. nebo tak něco. chápěte?
Njn, driv jsem nechapal, jak nekdo tenhle den muze bojkotovat. Povazovala jsem hodne lidi za ignoranty, za clovekem, jedoucim samotnym v aute, jsem pokrikovala fuuuj... Driv, jeste pred necelym pulrokem, jsem jezdila mehrodem do prace a bylo to fajn. Ted, kdyz dojizdim do jedne diry za velkomesto, musim sklapnout podpatky, ktere nemam, a auto vyuzit, a to at uz sama nebo ze se domluvime s lidma z prace a jede plny auto. Stalo se to proste temer nutnosti, bo dopravni obsluznost v tech koncinach je miziva a dostat se behem dopoledne nebo pozdniho odpoledne tam nebo zpet se rovna zazraku. A tak i zitra auto nastartuju...
Holt zivot se dokaze i vysmivat... :-(
však jo. to člověku nejde zazlívat. ale vadí mi takový lidi, co nasednou na andělu do auta, jen aby vyjeli na kopec, kam je to pěšky půlhoďky a mhdčko tam jezdí každejch osm minut. prostě proto, že nemusí koukat, jestli už jim to jede a zaparkujou si pohodlně před firmou a ne za rohem, kde staví bus... to mi řpíde jako hovadina, zhůvěřilost... nevim, jak to jinak říct. když to auto fakt potřebuju, je to jiná. ale tohle... :/
Já jsem taky pro... tenhle nápad se mi líbí, ale myslím, že moc lidí o tom neví, nebo to stejně nebudou brát v potaz. Ale já vítám, že ten den je u nás MHDčko zadáčo. :)
no, byl to sice den bez aut, v jedný nebo ve dvou ulicích, jela jsem tam na kole, lidi chodili okolo, ale jenom po chodníkách, ačkoliv měli celou ulici, i jízdní dráhu pro sebe, v neděli se tam ale nedalo skoro projet, a hlavně - u Slávie na křižovtace už si to všude auta svižně svištěly, protože ten den bez aut se odehrával jako malý guberniální spektákl pouze na jedný ulici. Taková fraška... A to jsem jela z Holešovic na kole do Podolí - pohodlný to teda fakt nebylo.
Dopravní obslužnost byla jedním z důvodů, proč jsem se stěhoval na Anděl. Cesta do práce mi denně trvala hodinu, štvalo mě trávit 10 hodin týdně v MHD a párkrát do měsíce se z pohodlnosti svezu taxikem.

Rozumím tomu, že někdo jede autem prostě proto, že během dne musí několikrát přes město nebo že to má daleko. Kecy o tom, že MHD smrdí, jsou podle mě jen výmluvou (i když je to povětšinou pravda).

Kjótskej protokol všichni rádi podpoříme právě proto, že se nás bezprostředně moc netýká. Nemusíme se kvůli němu omezovat. S autem je to jiné, ale stavět ten diskuzi do roviny my (pěšci, kolci) versus oni (autíci) je dost neproduktivní.
Nakonec auto zustalo na svym miste a ja vyuzila zdarma mehrod :-). No, aspon kapka v mori...

Přidat komentář

  • Deníček Jane Doe používá webhosting Pueblo.
  • TOPlist

  • Bloguje.cz