Nějak bylo, nějak bude

Z deníku Jane
8. února 2007

Valentýn?

Včera se mě ptala Míša, kam bych jí prý poradila zajít na valentýnskou večeři s přítelem.
??
Nikam, vyhrkla jsem zcela spontánně. Dívala se na mě trochu nechápavě, ale už se stalo. "Uvař doma v erotickým prádle," dodala jsem, abych nebyla za tu divnou.

Když jsem chodila na základní a střední školu a tento svátek byl u nás teprve v plenkách, přišlo mi líto, že v mojí schránce, ani na mojí lavici se nikdy srdíčko s tajným ctitelem neobjevilo. Záviděla jsem spolužačkám, které zamilované přání přinesly. Dneska už spíš myslim, že si ho usmolily samy, ale tehdy to byla rána pro mou dospívající duši.
Když jsem byla tajně zamilovaná, na 14. února jsem koulela očima po svých idolech a doufala, že je to magické datum přiměje k činu.
Když se mi jednou poštěstilo (skutečně jedinkrát za život) Valentýna s někým oslavit (s mým Prvním), byla to událost a věřila jsem, že náš svazek je posvěcen. Za dva týdny jsme se rozešli a mně došlo, že leda tak prd.

Dneska se na to dívám s despektem. Minulý týden vyměnili velikonoční zajíce ve výloze andělského květinářství za rudá srdce a bylo vymalováno. Dneska jsem si pročetla tesco nebo makro leták se speciální valentýnskou nabídkou. Do toho ta Michala...
Jděte někam...
Skutečně si nedokážu představit větší trapas, než jít na Valentýna do restaurace a chytat se tam za zpocené ručičky na svíčkou a předkrmem, propečeným steakem a zákrmem — je to přeci událost, ten Valentýn, no ne? A kolem vás tucet dalších zpocenejch párů, co po sobě vrhaj. Pohledy. Zamilovaný, samozřejmě.
Pchá... možná se teď dotknu těch, kteří už od Vánoc přemýšlí, jak využít další příložitost k obdarovávání, ale uznejte, neni to blbost?
Na co kýčovitá přání a obří kytice se srdíčkovou dekorací a nějakou dobrou večeři (co mámo?). Nemáme se rádi i jindy? neumíme si to jindy říct? Potřebujem pro společný rande doveženej svátek?
Já ne.

Přání by mi se mi pár dní válelo po stole, v lepším případě by posloužilo jako záložka, kytka by pár dní hnila ve váze, odkud by vystěhovala ubohy lucky bamboo a večeře? Na jídlo si potrpim, ale vzdychat láskou u toho nemusim.
Možná je to cynické, nikomu to neberu, slavte si to jak libo. Ale nekoukejte na mě vyjukaně a znechuceně, když řeknu, že je to ujetej svátek a že to oslavim doma v propiskou počmáranejch kalhotech, růžovejch papučkách s notebookem na klíně.

Komentáře

Souhlas :-)
taky uplnej souhlas..navic vetsi radost udela treba ta veceri kdykoli jindy..jen tak.bez duvodu...ne kdyz nekdo rekne..
Neslavit Valentýna a ohrnovat nos nad páry v restauracích je tak konformní... Nikdo dnes Valentýna neslaví, proto já z nekonformity ano! :-)
Martine :-)))
Ale fakt, my na tu večeři zajdeme, jen mi teda uniká, proč bychom se u toho nutně museli potit? :-)
ale nemuseli, nutný to uplně neni...
vyhlašuju, že allora s bobešem se u valentýnské večeře potit nemusí!
:)
Chceš říct, že 14. nebudem večeřet vůbec, nebo se mám těšit, jakou si koupíš podprsenku? :-o Nějak jsem se ztratil.
Ja mam Valentyna moc rad, prodam plno zajezdu do Parize, Rima nebo Benatek pro Misi a jejich pritele, muhehe.
fandor: :-)))

jane: tak tenhle pristup bych uvital u zenskych, ale idealne celerocne nonstop ... \"proc by mela kytka hnit ve vaze\" :)))
je zvláštní, jak se tento svátek všem příčí, jak je \"americký\" a stupidní. přesto květinářství mají vyprodané růže, v restauracích je narváno...hm, asi náhoda. protože žádný Čech Valentýna neslaví, že. vždyť je to americký svátek, stupidní...
jestli mě něco štve víc, než tyhle hlášky, tak ještě víc mě rozhazuje hláška typu: copak se nemáme rádi i jindy? po celý rok? tak proč zrovna v tenhle den? ó, bože. a proč děláme vánoce? copak se nemůžeme obdarovat jindy, po celý rok? píšu o dárcích, protože většina Čechů nemá pojem o tom, proč se vánoce slaví, ale to je teď fuk. vánoce v Čechách jsou o navštěvování lidí, které jsme dlouho neviděli, o vzpomínkách...proč je v určitý den MDŽ, když ženou jsme sakra po celý rok, proč je den dětí, když dítě je dítětem celý rok, proč jsou dušičky a hromadně chodíme vzpomínat s kyticí na hřbitov? copak nevzpomeneme jindy? ALE JO, VZPOMENEME.
ať si každý dělá jak mu je libo, slaví, co je mu libo...my osobně doma neslavíme, i když bývalý přítel mi též přinesl nějaké víno a hrneček a plyšáčka, no krávoviny...jo, ještě mi dal svíčku, ve tvaru srdce. protože jsem to tušila, že něco bude, koupila jsem mu triko:-)) s mým nynějším a doufám posledním partnerem slavit nebudeme, ale bonbonek nebo lízátko ve tvaru srdíčka ode mne dostanou...jak syn, tak partner.
KRÁSNÉHO VALENTÝNA!

na rozčilování máš jasně, právo, však proč ne. tebe ročilujou tyhle hlášky, mě rozčilujou lidi, co už od posledního ledna plánujou, kam půjdou na večeři.
a přirovnávat valentýna k vánocům, to je trošku úlet :).

supe, pro mě kytka skutečně neni vhodný dar. někdy bych jí dostala ráda, to jo. tak jednou do roka. povětšinou mě to tak nějak rozladí, protože co s ní? mám si nechat uřezaný mrtvý květy uvadat ve váze? nějak v tom nevidim smysl. navíc nikdy neodhadnu tu dobu, kdy už by se to mělo vyhodit a skutečně mi to hnije. abych tomu měnila denně vodu, na to mě fakt neužije.
jane: jo, to je pořádný slovo do davu :-) Ja nesnáším někomu nosit kytky třeba na narozeniny, když vím že ji přidá k deseti dalším a hnijí tam společně a ten člověk z toho nic nemá...

Luca: no mě osobně nevadí večeře nebo cokoliv jiného. Sice netuším přesný důvod vzniku toho svátku u nás, ale mám dojem a působí to tak na mne že to není ani pro lidi, jako spíš pro obchodníky (což je dost rozšířený názor myslím). Proto je pro mne tenhle svátek takovej divnej, úmělej. Ne proto že by k nám přišel z ameriky. Takže ho ignoruji, což vlastně ale stejně snad nic krom vánoc neslavím :-)
Musim souhlasit. valentyn me nebere. Pokud ale vim tak je to prapuvodne Anglicky svatek. Jen v USA ho dokazali pekne zpropagovat aby prodali vice zbozi. Na to jsou experti :-)
mně je jedno, jestli je anglický nebo americký.prostě je to svátek, který mi nic neříká.
A co takhle kytky sušit? S růžema to je v pohodě a nemusí sepak organicky rozkládat.
a k čemu sušený? jedny takový mám. práší se na ně na skříni :)
ještě by jsme mohly 4 července na krocany a slavit kdejakej ujetej svátek.Byly bychom IN !!!

Přidat komentář

  • Deníček Jane Doe používá webhosting Pueblo.
  • TOPlist

  • Bloguje.cz