Nějak bylo, nějak bude

Z deníku Jane
11. dubna 2007

Aby nás beránek nepokakal

V neděli jsme byli u našich na oběd. Bylo to fajn, jen =M= se tvářil jak boží umučení. Musim do budoucna zvážit, na který rodinný akce je nutný ho brát a na který to zvládnu bez něj.

Máma tentokrát pozvala celou rodinu a že už se začínáme pěkně rozrůstat. S našima, babičkou, bráchama a jejich slečnama už nás je devět. No potěš. A prej ještě vnoučátka, kdyby byly.

Rodinná sešlost tentokrát proběhla téměř bez vady. Pomluvili jsme půl města, zdrbali tv pořady a debatovali o výchově dnešní mládeže. Bohužel došlo i na ožehavé téma a co tvoje škola?. Na tuhle otázku už jsem alergická, tim spíš, že babička jí vždycky pronáší tak pohřebním tónem, že mám vždycky pocit, že je to ještě větší průser než ve skutečnosti.
Odpovídám pokaždný stejně no co no, snažim se, píšu bakalářku a připravuju se na státnice, načež následuje stále stejná reakce mojí matky a kdy budou, prosimtě, ty tvoje státnice. Možná mě to tak vytáčí proto, že je to stejný už pár let. Moje odpověď se mění v létě, v zimě, v létě..., teď jsem to upgradovala na možná v září.

Otázka mojich státnic je v naší rodině velmi palčivá a to zejména proto, že můj starší bratr už stihl získat PhDr, zatimco já se už pět let plácám na bakalářským oboru. Na to, že je brácha o osm let starší a že mu cesta trvala možná deset let, jako by se zapomínalo.

Další ránu ohledně mojeho vzdělání mi matka zasadila před dvěma měsíci.
"Už to dál studovat nechci. Nebaví mě to. Letos se ještě přihlásim, ze setrvačnosti. Ale jestli mě nevezmou, půjdu přiští rok na žurnalistiku, nebo na reklamu."
"Cože? Jak nevezmou? Oni tě nevezmou? To pak nebudeš mít ani vysokou školu?"
"Jak nebudu?"
"No, jenom nějakou nástavbu!"

Takže já pět let studuju a finišuju s jazykem na vestě, abych měla nějakou nástavbu. No k čemu, žejo. Možnost nevezmou se u nás doma vůbec nepřipouští. Ty jsi šikovná, ty to zvládneš, pronáší pohřebním tónem babička a hladí mě povzbudivě po ruce. Ale co když šikovná nejsem? Co když to nezvládnu? A co když, kurva, už jednoduše nechci?

No ale jinak to byly moc hezký velikonoce. I mazanec a rybu ala beránek jsme dostali.

Komentáře

Co mi to jenom... připomíná!
Bc. je ukoncene vysokoskolske vzdelani co ja vim
jj Bc. je neco jinyho nez nastavba..aspon papirove.;)
no asi jako takhle. já si nemyslim, že mít bc je kdovíco světobornnýho. ale je to přesně tak, jak píše PiDiBi - ukončený vš. vzdělání.

pro mojí mámu je to nástavba z toho důvodu, že to prostě nemmá zažitý. ten titul pro ní nic neznamená, nic jí neřiká. neni to \"opravdová\" vejška, protože ta je na pět let, žejo.

i v době, kdy jsem na ten obor nastupovala, tak se na mě lidi dívali divně, proč jako nejdu na opravdovou vysokou. nechápali, že ten obor se prostě dělí na bc a mgr. dneska už je to asi jasnější. rozdělený je takhle kde co.

já vnímám jako úplný vš vzdělání taky dokončení magistra, minimálně. nicméně co? když mě dál nevezmou, věšet se nebudu.
Jane, jestli to není tajný, jaké vzdělání mají rodiče? Mohli by za Tebe být rádi, ne?
nevim, jak vzdělání mojich rodičů souvisí s tím, jestli by za mě měli nebo neměli být rádi.
rádi by samozřejmě být měli v jakémkoli případě, i kdybych šla na kadeřnici a oni byli nukleární fyzici.

a propos, neni to fuška vymejšlet pro každej novej příspěvek novej nick?
Kdyz te nevezmou, tak te jednoduse nevezmou a pujdes delat neco jineho... stejne jako kdyz nevezmou me. Hotovo:o) ... Zivot je krasnej a bude, i kdyz budem bc... A navic, ono to nejak dopadne:o)
no však.
Koukám, že prožíváš něco dost podobnýho, jako já. Moje máma mi usilovně z práce mailuju a začíná se jí obohacovat slovník :-). Neustálé: a co diplomka...ach jo. Jde mi to jako psovi pastva. Ale ne našemu psovi - ten žere trávu každej den a hodně :-). Jen mám obavy, že budu muset přerušovat, nebo platit..pokud mě ještě nevyhodí.
U nás už to přešlo do fáze, že: Dělej si co chceš,leč pokud tu školu haluzově doděláš, na promoce ti nepřijdeme. Měla jsi být hotová už dávno.

A s tím, že jde psaní někomu jak psovi pastva... co mi to jen...
Jane: Je mi líto, pokud jsem se tě nějak dotknul. Myslel jsem to tak, že pokud maminka s tatínkem třeba VŠ nemají, neměla by matka mít rádobyvtipné poznámky o nástavbě (nebo to tak myslela vážně?) a ty by ses měla hájit (jestli jsi tak učinila, není z tvého příspěvku poznat).

BTW - Jen málo VŠ párů ve věku našich rodičů bude mít z potomka (našeho vrstevníka) kadeřnici. Viz např. dokument \"Sociální mobilita\" dostupném na http://datafakta.soc.cas.cz/200003/index.htm Podle mě je zcela normální, když vzdělaní rodiče vedou i své děti alespoň ke vzdělání stejného stupně, případně ještě výše. Ukaž mi rodiče, kteří budou pyšní na to, že jejich dítko se \"utrhne\" a nikam to nedotáhne. Třeba ty nukleární fyziky, které by neštvalo, že z dítěte je kadeřice.

A ne, není to fuška vymejšlet pro každej novej příspěvek novej nick. Každý si přece svobodně může měnit nicky, ne? Pro každý den nový nick! A když to nestačí, tak aspoň jeden pro dopoledne a druhý pro odpoledne. Mometálně se cítím jako studentík (taky právě píšu kvalifikační práci), podržím si ten nic pár dní ;-).
kdyby mi rodina nechtěla přijít na promoci, tak jsem šťastná jako blecha. vůbec chci zjistit, jestli se na promoci musí. já tam totiž děsně nechci. mám pocit, že mi někdo řikal, že se za to musí navíc ještě něco připlatit! to tak...
nechci ani promoci - trapně postávat v karolínu a řikat něco lidem v hábitech. ani promoční hostinu. na co proboha? to je ještě větší kravina než velká svatba...

nijak ses mě nedotknul. jen se snažim odvykat si psát za každou větou tunu smajlů, any ostatní pochopili, že nejsem nasraná. s nukleárními fyziky to byla nadsázka. žádné podobné rodiče ti ukázat nedokážu. nicméně si pořád myslim, že rodiče by měli být hrdí na svoje děti, ať už se v životě stanou čímkoli (pokud to neni drogovej dealer, snad to nemusim dál osvětlovat...)

můj táta je vyučenej řezník prodavač a vzdělání mojí mámy je kapitola sama pro sebe. má gympl, pak přišlo narození bráchy a pak miliony večerních škol, nástaveb a rekvalifikací. máma je chytrá. na vejšku by bez problémů měla. ale byla to její rodina, doba a společnosti, která jí neumožnila vzdělání, po kterým toužila (její interpretace, ale dá se s tim v zásadě docela souhlasit).
ona má prostě představu, na co kdo z nás tří sourozenců má, a my bysme to měli plnit. já a starší brácha reprezentujeme tu inteligenci, takže máme povinnost dojít ve škole co nejdál. mladší brácha je plebs (nadsázka!), takže to, že se rozhod po vyučení zkusit ještě maturitu je skvělý a ani můj bc titul nebude tak oslavovanej, jako jeho maturita, aťsi klidně na čtyřky. to neřikám ani se sebemenší zahořklostí. prostě to tak je a mně je to fuk.

nicky jsou samozřejmě každýho věc. ale tak nějak mám pocit, že jeden by si člověk moh udržet zvyk mít na jednom místě (momentálně můj blog) jeden nick. ledaže by nechtěl, aby ostatní věděli, že je to pořád on.
ale už poznávám tvůj rukopis. stále stejný styl komentářů od různých nicků v poslední době mě taky ved ke zkontrolování IP.
dělej i nadále, jak myslíš. jen mi to přijde přinejmenším nezvyklé.
Na promoci jít povinně nemusíš. Ale byla by to škoda, ne? Rodičům jistě uděláš radost. V případě bakalářské či magisterské promoce se škole nic neplatí. Platí se ale za státní rigorózní zkoušku a následnou účast na promoci, což vyjde tak na cca 5500,- (UK) - 12.000,- (UJEP). Takže staršího bráchu určitě zkásli. Protože PhDr. je vlastně taková nepovinná a dobrovolná nástavba ;-) nad Mgr., tak kdo chce, ať zaplatí!

jestli tam jít nemusim, tak tam nepudu. nesnášim tyhlety záležitosti. je mi to fakt uplně fyzicky odporný.
a dělat to pro dobrej pocit rodičů?
no to je vtip...

už ale slyšim mámu. a babičku. panebože... :/
Ten pocit úplně znám. Já už tak od poloviny druháku uvažuju, co že to vlastně studuju a jestli to vůbec pro mě má nějaký smysl. Nejsem totiž zrovna moc studijní typ a spoustu zkoušek jsem tak víceméně odflákla a udělala s velkým štěstím. Důsledek toho je, že se často přistihnu, že nevim základní věci, který jsem měla umět už v prváku. Ta představa, že půjdu na státnice a oni se mě zeptaj na revoluci 1848 a já hrobově mlčim,je tak hrozná a trapná, že mě skoro budí ze sna:) A pak taky ten výběr magisterského studia! Pch. Rusky, francouzsky a ani německy neumim (protože můj druhý jazyk je italština, která je mi na ims fakt na dvě věci), čímž padá možnost východoevropských, německých i západoevropských studií. Z EU se mi chce zvracet a na amerických studiích číhá pošuk Francis :)
Ale hlavu vzhůru, nějak bylo, nějak bude. :)
ježiši nikito, ty jsi můj člověk :)
já vim, že bych se měla stydět, a ne to tu dávat k dobru, ale...
asi ve druháku, nebo třeťáku jsem chodila k novotný na bezp. vztahy EU/USA. na konci byl test. na první termíny nechodim ze zásady, abych se pak mohla zeptat ostatních, jakej typ otázek se dává.
no tak jsem se ptala a spolužačka prej - -bylo to uplně primitivní. byly tam věci, který musíš vědět už u přijímaček. třeba atlantická charta...\"
dneska už samozřejmě vim, co to je atlantická charta a o to víc se stydim, že jsem tehdy jen chápavě kejvala, ale netušila!!!

jj... jazyková bariéra... rusko mě neláká ani omylem, stejně tak amerika - země plná pošuků a vlastenců. západní evropa = nuda. chtěla jsem jít na německo, bohužel neumim německy. dokážeš si představit ten trapas, až se mě kunštát zeptá na něco u přijímaček, pochopitelně německy, a já se nezmůžu ani na \"ich verstehe nicht\"... děs!
takže se hlásim na EU. ne, že by mě to byvilo, z bruselu se mi dělaj osypky, ale co zbejvá...

ad pošuk francis... to mě rozesmálo :)))
ve třeťáku jsem omylem přišla na jeho přednášku. to tam začínal, takže jsem vůbec nevěděla, o co jde. prostě jsem si spletla místnost. po čtvrt hodině jsem odešla a ona mě pak ještě měsíc stíhal po chodbě a přemlouval mě, ať tam chodim. já se vymlouvala, jak jsem mohla (nechtěla jsem mu zasadit ránu tim, že mě ten jeho předmět vůbec nezajímá), a on měl na všechno odpověď, že to nějak uděláme a že mi vyjde vstříc.
je svůj, no...
ale prej je moc fajn :).
márja, já nebudu... číhá pošuk francis... to je tak přesný! já ho uplně vidim :)))))
jo hele nikito... když některý tvoji spolužáci už dělaj státnice, nevíš náhodou o nějaký stránce, kde by se smlouvali? jde mi o aktuality, koneckonců i o nějaký státnicový otázky...
já našla stránku loňskejch i předloňskejch, ale ty letošní jsou buď někde zahrabaný, nebo absolutně nespolupracujou...
mne pripada promoce dobra, aspon jako takovej oficialni predel, ukonceni VS - a to si na zadny ceremonialy taky nepotrpim, svatby me desej, ale to Karolinum je tak historicky posvatny... pripada mi skoda nejit na promoci. (Ze bych to chtela nejradsi sama, a ne s houfem pribuznych, je jina vec...)
já nechtěla už ani na imatrikulaci. tehdy mi to ale ještě přišlo jenom legrační. možná jsem barbar, ale na mě ta historická posvátnost nějak nepadá.

koukala jsem nedávno na promoční fotky jedný kamarádky. uplně mě to znechutilo. celá rodina vyfintěná, pak šup do restaurace a dcerušce kytičky a dárečky... já nevim. je mi z toho fakt fyzicky špatně.
Ja tu bakalarskou promoci nejdriv propasl, protoze i kdyz sem ty statnice se stestim udelal (otazka Zanik Osmanske rise a vznik modernich balkanskych statu a v komisi doc. Vy..... nateseny, ze si negdo vytahl otazku z Vychodu, ale presto hodny - hodnotice muj konstantni hlasovy projev v podobe tahleho \"Eeeeeeee\" znamkou dobre :P).

K promoci na Bc me donutila jit matka, ze pry se to jako ma - ja na to, ze mi ten diplom stejne nigdo neukradne, ale ona zvysila Pressure /asi to znate/ tak sem se vohakl a sel smerem Karolinum.
Promoce no problem, akorat satna za 20 Kc je hustej byznys. No a potom sem stal prvni rade hercu a mezi honoraci byl hlavni postavou pan profesor z nem. a rak. studii, ktery hodnotil mou bakalarku jako \"takovou, ktera si zada zasadni prepracovani\" (bodejt, kdyz sem ji psal asi 4 dny) - coz celemu ritualu dodalo v mych ocich davku komicnosti.. Ale musim na druhou stranu rict, ze sme si podali ruce... a vsecko dobry.
Tesim se, jestli letos bude v prijimaci komisi na doktorandske... a vzpomene si....

Kazdopadne promoce je brnkacka....
Myslim, že letos nic takového není. Ale jak jdu k státnicím až za rok, tak to neřešim a možná něco existuje bez mého vědomí. Poptám se a dám vědět :)
Jo a k Francisovi - fakt ho nestíhám, ten člověk je z totálně jiný galaxie. Nedávno jsem ho potkala na chodbě, když si něco sám pro sebe prozpěvoval :)
kristovanoho! zánik osmanské říše, to tam taky je? :-o
musím se ještě moooc učit...

díky, nikito!
a neni to náhodou osvěžující, potkat někoho takovýho mezi ostatníma zastydlejma kádrama? to jim teda nechci křivdit, ale když potkám ostatní přednášející na chodbě, nebo jim klepu na kabinet, tak je ve mně malá dušička (i když i oni někdy zavtipkujou).
Francis je jinej, no... holt génius svojí doby :). kdybych měla vzpomenout na všechny společný cesty výtahem...
vůbec jsou v tý americký sekci divný lidi. Fojtek nám zase jednou vyprávěl, jak osouložil nějakou studentku v USA, a pak měli problém s prasklým kondomem. žádnej gynekolog je nechtěl vzít. souviselo to teda s nějakým zákonem o nezletilejch, takže to koneckonců bylo na semináři k aktualitám docela k věci, abych mu nekřivdila :D.
............ když já promoval, tak jsem se na promoci zároveň i loučil se svýma nejlepšíma kamarádama a kamarádkama, který jsem díky svému pilnému studiu na VŠ získal (a když říkám Kamarádi a Kamarádky, tak s K). a pak je to satisfakce pro rodiče. že jejich snaha nevyšla nazmar. až ti bude promovat malá jane, taky budeš tlačit, jen se neboj :)
Jestli se muzu vratit k tomu placeni a studentikovi, tak teda nevim, jak na vas fakulte, ale pritel ma hotovyho Ph.D. na UK MFF a nic neplatil - ani za zkousky, ani za promoci (absolvoval rigorozni zkousku, dve promoce - mgr a Ph.D.). Takze bych to brala s rezervou.

Jane, promoci pretrpis:o) Ja jsem z ni nebyla nadsena (bc.), protoze u nas se konala podruhe (kdyz jsem promovala ja) a bylo to lehce trapne. asi 150 absolventu a meli nas hotovy za 23 minut, i s hymnou a prichodem a odchodem papalasu. Kdyz mel bratr ing. promoci, tak jich tam bylo tak 30 a trvalo to hodinu a pul! Nerikam, ze to bylo kdovijak uzasny, ale aspon to nemelo punc trapnosti...
nepřetrpim. nechci tam. chápu rodiče, že se tam můžou ventilovat, a hlavně potom, když ukaujou známejm fotky. no, bude jim na to muset stačit kopie bc diplomu. je to šaškárna.
s tou snahou to nějak nechápu. možná jsem nevděčná nebo nevim co. ale škola je od začátku moje iniciativa, moje snaha, moje odříkání, moje hra.
Poplatky za rigo se ruzni, tech 12.000,- co jsem nasel, omlouvam se, neni na UJEP, ale na UPOL - http://www.ff.upol.cz/stud/rigo.html - Poplatky
Poplatek za rigorózního řízení na Filozofické fakultě UP byl stanoven na:

* 12 000 Kč
* pro uchazeče z řad zaměstnanců FF UP a studenty prezenčního studia doktorských studijních programů na FF UP činí poplatek 6.000,- Kč

Rovnez placeni za promoci, to je z narizeni rektora UK, takze by to asi melo byt pro vsechny fakulty stejne, ale nemam cas na podrobnou resersi. \"Přeje-li si absolvent státní rigorózní zkoušky, aby mu byl diplom předán slavnostně na promoci, uhradí poplatek, jehož výši stanovil rektor UK na 690,- Kč. \" - zdroj např. z PRF UK: http://www.prf.cuni.cz/predpisy/rigorozni_zk/index.php nebo nejaky pochybny text bez data opet hovori o 690,- Kc za promoci http://www.cuni.cz/UK-512-version1.txt kde ale je, ze napr. za konzultace naklady urcuje dekan (tedy zalezitost na fakultni urovni)
xmarge: a mel po Mgr. i RNDr., jeste nez dodelal Ph.D.? O Ph.D. nikde nic nepisu, to je zalezitost doktorskeho studia, dalsi 3-5 lete studium podle jeho formy. Rec byla o rigoroznich rizenich.

Po obhajeni Ph.D. jeste z Mgr. udelaji PhDr./RNDr./PaeDr., jestli i tam se neco plati, aby uznali disertacku i jako rigorozni praci, tot otazka.
On je RNDr. a byl i pred Ph.D. Delal si vzlast rigorozu. Ale pravda, ze promoci po udelani RNDr. nemel. Tys puvodne psal o UK (takze to slo chapat jako cela UK), tak jsem chtela oponovat:o)
Ceske prostredi - titulomanie... dedictvi komunismu...

kazdej trouba ma na zvonku par pismenek a mysli si, ze je king...
No osvěžující je to rozhodně :) Jen jsem tím chtěla říct, že prostě nečekáš, že se takhle bude chovat vysokoškolský vyučující, což neznamená, že je to špatně. Jen moc nevim, jak na něj reagovat, když je člověk zvyklej na klasiku typu Křen. Je to podobný jako s letošníma doktorandama, ty kluky znám z kaleb jako spolužáky ze školy a najednou tě maj učit a ty moc nevíš, jak se k tomu postavit. Normálně si s nima tykáš a najednou máš přijít do hodiny a odvykládat nějakej referát, kterej ti oni budou hodnotit z profesionálního hlediska. Je to takový zvláštní. Ale to jen taková vsuvka :)Jinak s tou promocí tě docela chápu, já jsem například byla rozhodnutá, že nepůjdu na svůj maturitní ples, ale nakonec jsem podlehla tlaku okolí a šla jsem - na protest jsem se aspoň neúčastnila třídního předtančení :)
BR - viz moje matka. brácha si na kaslik v novým bytě napsal jen jméno a máma pravila \"taky si tam moh napsat titul... aby tady ty lidi věděli, kdo tu s nima bydlí, že neni jen nějakej hej počkej.\"
budiž pro ni omluvou, že brácha je nevidomej, a tak asi chtěla, aby viděli, že ne všichni nevidomý musej bejt čalouníci a kartáčníci.

já vim, jak to myslíš, nikito. já jsem z něj taky vždycky vedle. stejně jako jsem byla vedle, když kubát na oběd a k výtahu ho dobíhal už nevim kdo a volal na něj \"počkej na mě, vole\" (a Fojtek to nebyl). jsou to taky jenom lidi :).
Ale prosímtě! Ty jsi šikovná, ty to zvládneš :)
Já se promoci vyhnul tím, že jsem odjel ve správném termínu na týden na Slovensko, hrozně se mi to nechtělo absolvovat. Doufal jsem, že mi potom třeba pošlou diplom poštou nebo tak něco, ale ne. Bez obřadu se to neobešlo. Takže jednou, když byl čas, jsem se zastavil na fakultě, děkan si vzal řetěz na krk, sekretářka si přestala na chvíli malovat nehty a postavila se do pozoru, předali mi diplom a potom jsme otevřeli s děkanem flašku erárního, ale dobrého vína a bylo to fajn. Nakonec se mi ta \"promoce\" líbila. :)

Přidat komentář

  • Deníček Jane Doe používá webhosting Pueblo.
  • TOPlist

  • Bloguje.cz