Nějak bylo, nějak bude

Z deníku Jane
31. května 2007

Tesco: nová obchodní strategie?

Od doby, co jsem se dozvěděla, že Tesco bude přebírat Carefour v ČR, leží mi tato informace v žaludku. Ovšem, když Tesco Carefour skutečně přebralo a v našem Carefouru v OCčku se vlastně nic moc nezměnilo, uchlácholilo mě to a vzala jsem Tesco částečně na milost. Moje návštěvy blízkého Alberta se staly četnější, ale ani Tescu jsem se obloukem nevyhýbala.
Jenže před pár týdny se Tesco rozhodlo, že nenechá svoje zákazníky inteligenčně zakrnět.
=M= bere občas psy jinou trasou, než na kterou jsou navyklí. Tvrdí, že to pomáhá kvalitě jejich života a taktéž jim to zvyšuje inteligenci, protože když jdou jiným okruhem, víc si všímají svého okolí a nedělají automaticky stále totéž, neočůrávají do zblbnutí stejné rohy a stejné trsy trávy.

Tesco pravděpodobně taky nechtělo, aby jeho zákazníci očůrávali stále stejné rohy. Proto před časem zahájilo přemisťovací akci, která nás s =M=em donutila uvažovat o koupi domény tesconemame.cz. V jednom kuse totiž v tescu něco neměli, nebo to měli komplet jinde, než to mělo být. Inu, chtějí nám to nakupování trochu zpestřit, říkala jsem si.
Ale nikoli! To byl jen takový malý trénink.
Před méně než pár týdny totiž začalo Tesco v OCčku s přestavbou. Najednou nebyly džusy, drogérie se přestěhovala do prvního patra, ale jen částečně, všude byly cedule "toto zboží nyní najdete tam a tam".
Ty cedule tam jsou stále a mezi nimi se proplétají desítky, možná i stovky, zmatených nakupujících, kteří jsou otrávenější a otrávenější. Nákup najednou místo dvaceti minut zabere bezmála hodinu a stejně člověk odchází jen z polovinou toho, co chtěl koupit, protože požadované zboží jednoduše nenašel.
Má se zeptat, říkáte si možná správně. Ale jen si to zkuste.
"Prosímvás, můžu se vás zeptat, kde tady najdu kobercovou pásku?"
"To můžete, ale já vám to neřeknu. Nejsem z tohohle oddělení."
A tak se můžete zkusit zeptat ostatních nakupujících a doufat, že se v tom zmatku vyznají lépe než vy.
"Prosímvás, nevíte, kde tu teď mají strouhanku?"
"No, já bych řekla, že u pečiva, nedávno jsem jí tam kupovala."
"Ale od pečiva mě právě poslali sem..."
:(... a tak je to se všim.

Tři návštěvy mi to trvalo, než jsem zjistila, kde teď prodávají smetáčky. Patnáct minut jsem prolézala horní patro v naději, že objevím kobercovou pásku, abych pak zjistila, že mají jen pofidérní papírový tescovýrobek "nízká kvalita za nízkou cenu".

Jela jsem po eskalátorech z prvního patra do přízemí a uvažovala nad obchodním přínosem nového rozmístění. Jednoznačně chápu, proč drogerii posunuli do prvního patra, kam jinak lidi spíš nechodili. Chápu i to, proč sušenky a čokoládky přesunuli nadosah pokladnám. Daleko výstižněji, než bych to kdy zvládla já, ovšem situaci popsala blondýna v pruhovaných podkolenkách, co stála přede mnou a co spolu s kamarádkou už notnou dobu hledala, kam že to teď v Tescu uklidili dětské pleny.

"Voni si myslej, že když teď člověka protáhnou po celým krámu, že toho víc prodaj. Akorát ho ale víc naserou! Poď... koupíme tý plíny v drogérce."

Ano. Dá se s tím souhlasit. I my už kupujeme kartáčky, pastu a kondomy v drogerii a po několika neúspěšných pokusech najít v Tescu tabasco, jsem těch osm pětek dala radši Albertu.Kouzelný článek o tescomarketingu si můžete přečíst taky na respektblogu Petra Olmera.

Komentáře

no ja nevim, podle meho proste prestavujou vsechny Tesca ve stejnem stylu, Andelske je ted hrozne podobne Tescu v Edenu, a to me nestve, naopak mi to tak pripadalo logictejsi - pro informaci, v nekterych zemich prestavujou obchody kazdou chvili, aby, jak spravne pochopila tvoje blondyna, zakaznici nechodili jen navyklymi trasami a vic toho koupili, ale tady se jim proti tomu lidi vzbourili, takze to delaji v minimalni mire... ja na tom nic spatnyho nevidim, bloudeni je dan za velikost, Lvicek nakupuje jednou za cas, takze si nepamatuje, kde co je, a \"trasy\" stejne nema... ja myslim, ze to neni potreba tak dramatizovat :)
ale já to přece nedramatizuju. já přece vim, proč to dělaj a chápu to.

jediný, co mě sere na tom jejich novým rozmístění, je, že rozdělili drogérii do horního a dolního patra. jinak je mi jasný, že jde o zvyk.
jo a taky mě štve, že v jednom kuse něco nemaj, nebo že to maj jen v modročervenobílý tesco \"kvalitě\", a taky nekvalifikvoanost personálu, to, že nemůžu najít nikoho, koho bych se mohla zeptat a když už ho najdu, je z jinýho oddělení a stejně mi prd řekne.
měla jsem pocit, že je tenhle zápisek naopak poměrně smířlivý :).

taky je zajímavý, že např. M&S z poobného důvodu svoje obchody téměř nepřestavuje - aby lidi neotrávili, když nenajdou věci na tom místě, nak terém byly posledně.

no a čistě podle mojeho názoru, který jsem ale v zápisku neprezentovala, přestavování, aby toho lidi víc koupili, má smysl v případě menších obchodů, než je tesco na andělu. přestavení tak velkýho kolosu skutečně lidi akorát nasere a otráví. ale pokud to nehodlaj dělat co čtvrt roku, tak s tím problém nemám.
Jo, Tesco Nový Smíchov je fatk děsný. Zlatý C. Ale upřímně, nemá si co vyčítat s Albertem...
mně je teda albert čim dál příjemnější. a super je ten na 14. října, co je místo meinla nebo lidlu nebo co to tam bylo.
Oni v carefuru někdy měli kobercovku?
Najít kde je schované nějaké koření mě trvalo dvě návštěvy tesca :-)
M&S - to jako ten krám s hadrama ? To je trochu zvláštní srovnání, nemyslíš? Pokud vlezu do krámu s hadrama, tak jdu nakupovat hadry a pokud jsem ženská, lezu do ženskýho odd. A to málo, co mají u M&S v odd. potravin opravdu nestojí za přemístění. Tyhle přestavby dělá každej řetězec, včetně hobby marketů. Srovnávat specializovanej krám s hypermegasuperjánevímcoještě skladem je nefér. Což ovšem vůbec neznamená, že mám v tomhle jinej názor než Ty. Taky mě to sejří a tak tam nechodím, když nemusím.
Ať žijou malý krámky, stejně mají nejlepší maso u řezníka vedle ve vsi a chleba o dveře vedle. Tak co bych se tlačil. A ještě si dobře pokecám a zjistím novinky.
Sakra, teď mě napadlo, že u řezníka maj každej den přeházený maso v chlaďáku....asi tam přestanu chodit :o))))))))))))
supe, tak to jsi lepší než já! ale zase koření nepřemístili tolik, jako kobercovou pásku. měla jsem to těžší!

foooxi, já to ale nesrovnávám. jen to zmiňuju. a neměla jsem na mysli potraviny v m&s ale právě oblečení. kdysi jsem tam byla na brigádě a ubíejlo mě, že je to tam pořád stejný. stejný stojany na stejným místě... děs! no ale bylo mi vysvětleno, v čem spočívá jejich strategie. jasně, že je to něco jinýho, než u megahypersuper.

ale je fakt, že malý krámky jsou nejlepší. aspoň jsem ěmal ten dojem. pak jsem u řezníka na andělu koupila tři druhy salámu a všechny do druhýho dne smrděly tak, že je ani psi nechtěli. předpokládám, že jsem měla jen smůlu. ale už jsem tam víckrát nešla. v pekařství maj furt vyprodáno a když ne, neni tam stejně nic zajímavýho.
ale po malejch krámkách stejně toužim. nostalgicky vzpomínám na uličky v dresdenu, kde pekařství svítily do dálky a lákaly člověka dovnitř. a vždycky, když jdu nějakou ulicí (třeba na vinohradech), kde jsou takový krámky, řikám si, že škoda, že nebydlim právě tam.
Já tě pochopil, akorát jsem si asi špatně vyložil \"poobný\" důvod z Tvého prvního komentáře ( místo Tebou zamýšleného podobný jsem si, nevím proč, vsugeroval podivný).

Co se týče řezníka, jestli ono to nebude tím, že výrobek obsahoval maso. Snad s výjimkou Glo..u(aby nebyla ta reklama tak velká) se ty salámy a párky nedaj jíst, jo musí se jim na druhou stranu nechat, že vydrží v ledničce, možná i mimo, celý týden beze změn jak barvy tak tvaru.
Zase ale pokud to nevydrželo do druhýho dne, udělal soudruh řezník někde chybu. Taky přišel o zákazníka.
XYL objevila v Čelákovicích italskou prodejnu, paráda, mortadela nakrájená jak v Itálii a dokonce každej ten průsvitnej plátek zabalili do extra folií.
Nevíš jestli je ještě na Štefánikově to sýrařství?
jako ten cheesebutik u křižovatky? stále, stále.
Ahojm jestli hledáte dobré řeznictví tak na stanici tramvaje Kavalírka směrem na Řepy je jedno moc dobré naproti stanici. Za poslení 3 roky nás nikdy nezklamal :)
Jen to jeho sekání masa ve 3 ráno se nedá poslouchat:(
díky za tip.

ono je prej dobrý i to v lidický kousíček od anděla. ale já prostě nemám čas a spíš chuť chodit pro každou věc jinam. když jdu na nákup, vleču těžký tašky a věčný fronty a pochodování po přeplněnejch rozpálenejch ulicích mě cyčerpávaj :(.
trvalo mi to sice dlouho, ale zase se mi to vyplatilo. Hledal jsem hledal a teď mám odzkoušený krámy hezky po cestě. Jo, není nad dojíždění do práce autem (berte jako ironii,pls).
A není to jenom Tesco, to dělá každej větší supermarket... Bloudění a hledání k tomu prostě patří. Musíš chodit do sámošky, kde mají jenom jeden jogurt a jeden salám ;) To se najde všechno snadno.

Přidat komentář

  • Deníček Jane Doe používá webhosting Pueblo.
  • TOPlist

  • Bloguje.cz