Nějak bylo, nějak bude

Z deníku Jane
14. června 2007

Šikovná holka

Už se to chýlí. Ještě se párkrát vyspim a bude to. Odpočítávání skoro jako do odjezdu do školy v přírodě, nebo než jsem šla poprvé do školy.

Dneska jsem měla menší krizi. Musim si dát předsevzetí — nekonzultovat záležitosti mojich státnic se starším bratrem. Nikdy bych mu to nepřiznala, ale moje státnice jsou nejspíš skutečně jen jakobystátnice oproti těm jeho. I když to, že je historie mnohem náročnější než mezinárodní teritoriální studia, jsem nikdy nezpochybňovala. Za všechno můžou zkurvený pojebaný národní hnutí.
Ano. přesně takhle jsem to dneska řikala =M=ovi. Zatímco do dnešního odpoledního telefonátu jsem měla radost, jak se mi čtyři otázky v určitých rysech krásně shodují a doplňují, bratr mi sdělil fatální informaci. Národní hnutí nekončí v kadém případě revolucí. Někdy o ní ani neusiluje. A revoluce je až jeho vyvrcholením. Co vývoj?
Kua... Další z milionu naprosto logických záleitostí, které si v posledních dvou měsících nejsem schopná uvědomovat. Je to zajímavý. Ačkoli navenek jsem v pohodě, i mám sama ze sebe ten pocit, vevnitř se to asi pěkně mele. Někdy mě až překvapí, když zjistím další svůj výpadek. Tenhle nebyl ani zdaleka tak fatální. Organismus se prostě přepíná )hlavně po psychické stránce) a reaguje na to takto.

"Hlavně nezačínej s ruským národním hnutím, pokud se tě na to ami nezeptaj. To by hned začali, jaktože tam nebyly politický strany, co to byla Narodnaja volja a budeš v pytli!" udílel mi cenné rady.
V těch radách jsem se natolik ztratila, že mi bylo do pláče. Proboha, to se nikdy nezvládnu naučit! I kdybych začala už nevim kdy, tak toho je tolik, že to ta moje hlava prostě nepojme! Bylo mi zle i po dvou kafích a probdělé noci (do tří Napoleon, od tří sex).
Najednou bylo všechno jasný jako facka. Vytáhnu si trojku (národní hnutí) a půjdu se klouzat.

Dřív než jsem stihla propadnout panice, zagooglila jsem a našla shrnující článek M. Hrocha, uznávaného odborníka na národní hnutí. Shrnul perfektně nejen klasifikaci hnutí a jejich fáze, ale i pár hnutí v Evropě. Hned byl svět veselejší.


Ano. Jsem o poznání víc ve stresu než před měsícem. Včera na mě sedla ta nálada, která na jednu stranu člověka sráží, na druhou ho dokáže vyburcovat. Mám toho před sebou ještě kvanta a zbývají už jen čtyři dny. A dnešní noc samozřejmě. Doufám, že to dopadne dobře. Jsem v tomhle trochu dítko štěstěny. U maturity jsem taky zdaleka neuměla všechno a zdaleka ne perfektně. Ale měla jesm z pekla štěstí na otázky a najednou byly moje předmaturitní strachy a stresy všem pro smích, protože jsem odcházela s jednou dvojkou.
Jak těm lidem vysvětlit, že to byla prostě náhoda?

A situace se opakuje.
Nejsem vzorný student. Ani zdaleka ne. Jsem flink, který všechno odbyde jen do té míry, aby nějak prošel. Mám ale štěstí, a tak je trojek v mojem indexu jen poskrovnu a to jen z takových předmětů, na kterých vylítla valná část mojich spolustudovníků. Až na dva předměty — opět z největších postrachů — jsem prošla všemi zkouškami a zápočty na první pokus. Jak ale vysvětlit ostatním, že to neznamená, že jsem tak dobrá. Jen mám prostě štěstí.
U státnic to bude totéž. Neumím zdaleka všechno a to, co umím, není ani zdaleka perfektní. Moje znalosti jsou povrchní. Stačí zalovit, položit pár doplňujících otázek a utopím se. Dějiny Rakouska a Německa se mi navzájem prolínají, názvy zákonů splývají, kancléř jako kancléř...
Kolem sebe ale slyšim "jsi šikovná holka", "ty to přece zvládneš". Všichni si myslí, že se stresuju jenom proto, že to k tomu přeci patří. Snad nikdo nechápe, že k tomu mám skutečný důvod. Pořád ještě neumím některé otázky — nestihla jsem je ještě projít. Ty, co už mám umět, zapomínám. Nedokážu ani vyjmenovat fáze demografické revoluce. Nepamatuju si zhola nic o sociálním hnutí vyjma toho, že sociální demokracie v Německu či Rakousku asi stokrát změnila název.
Při mém štěstí si, doufám!!!, vytáhnu nacistickou politiku životního prostoru a antisemitismus a soupeření supervelmocí v letech 1959-1989, v aktualitách se mě zeptají na propad labouristů a odstoupení Blaira, já odejdu s úsměvem na tváři a jedničkou, dvojkou v kapse.
Babička mi bude třít ruku a s rozsvícenýma očima bude řikat, že věděla, že to zvládnu, brácha řekne, že to nic nebylo, a máma neřekne nic. Ta jinou možnost, než že to dopadne výborně, ani nepřipouští.
Já budu š'tastná, ale vevnitř budu skřípat zubama.
Moc dobře totiž vim, že to může dopadnout úplně jinak. Můžu si vytáhnout národní hnutí, Rakousko-Uhersko, a v aktualitách se mě zeptaj na něco, o čem ani netušim, že se stalo.
Ádié. Podrbu se na hlavě a na konci srpna napíšu opět tenhle spot.

Komentáře

jane, nemáš prosím Tě odkaz na ten Hrochův článek? já od něj četla na tohle téma dvě celý knížky, nicméně si skoro nic nepamatuju, a kdyby to bylo někde v kratší podobě, zachránilo by mě to u zkoušky :D
Dekuju Mady za tento prispevek, mluvi mi z duse.
nejak nechapu, k cemu je tento typ vzdelani
jěžiš Charlotte, já už to zavřela...
zkus si zadat \"národní hnutí\" do googlu, tak jsem to našla. bylo to až na nějaký vzdálenější stránce. a nebyla to normální stránka. byl to ten typ \"zobrazit jako HTML\"

PDB: z toho si nic nedělej. každej nemůže chápat všechno.
Já to chápu :-) A držím palce, však jsme haluzačky a štěstí tě neopustí :-)
napodobne, jenom zvracim uz po prvni kave... a mam den navic...
jo, Hroch je fajn, pekne psal o vzniku NO...

ad vzkaz PDB - ge-ni-al-ni! :))

ad statnice - taky jsem vsechno prochazela na prvni pokus a od postupek me vyhodili. Sestkrat... a to jsem si myslela, ze neprochazim nahodou (krom jednoho predmetu), ze na tu skolu proste mam.
Nemela jsem, resp. rozhodlo par blbecku, kteri si ulitavaji na faktografii, ze nebudu mit, takze vesele odstatnicovavaj holky, ktery nepisou v mailech mezery za carkama... ale ted, kdyz jsem za 3 roky zvladla vsechny (ta posledni me ceka ve stredu) zkousky petiletyho studia, jsem si konecne trochu rehabilitovala sebevedomi :)
neser quanti :)

šestkrát, to jde????

mě sice uklidňuje, že mám další pokus v září, ovšem na druhou stranu - ať už je to za mnou kua. svým způsobem se na to těšim. hlavně na ten klid! a proto se bojim, že jestli se to nepovede, tak budu v pěkný... sračce. i když v tomhle mám šťastnonu povahu. den dva mě to bude štvát, ale pak se narovnám a začnu znova.
znovu a lépe :).
ale byla by to sakra prohra...
tož uvidíme.
jinak takový to \"já na tu školu mám\", jsem si neřikala nikdy. jo... slibovala jsem si, ajk budu studovat o 106 a budu super studentka, která všechno ví. vydrželo mi to ale jen první semestr. pak mi ta škola vzala iluze.
od tý doby proplouvám a je mi jedno jak. hlavně abych to nějak doplácala.
prostě mě to přestalo bavit.

ale po pěti letech kua, už přece mám nárok na nějakej hmatatelnej výsledek!
vazne, vysvetli mi co se da s timto vzdelanim delat? jako co se budes zivit?
Přesně to znám taky...maturita, přijímačky na vš, zkoušky...proplouvám celkem dost v pohodě, aůe vždycky se stresuju, protože mám černý svědomí, protože jsem holt lempl...ještě navíc, když mi někdo před zkouškou řekne, že jsem šikovná holka, tak se strašně rozbrečím:)))
já se s timhle vzděláním živit nehodlám. ale zeptej se na to sršně. neustále mi vnucoval, že s touhle školou si najde uplatnění každej a to velmi dobrý uplatnění, tak tomu asi rozumí.
já tam šla, protože jsem chtěla jít to diplomacie. už nechci.

ale trošku mě překvapuje, že mluvíš o \\\"tomhle vzdělání\\\", přitom asi vůbec nevíš, co je to za školu. podle pár ukázek ze státnic přece nemůžeš soudit.
o tom, co je u státnic, vyjma přehledu o současný mezinárodněpolitický situaci ve světě, ta škola vůbec neni.


jinak lidi od nás jsou poradci politiků, politickejch stran i vlády, poradci v mezinárodních společnostech, bankách, zabejvaj se strategií přístupu na trhy v EU a EU je vůbec jedna z hlavních organizací, kam maj absolventi směřovat a můžou si dovolit jít skoro do jakýkoli sféry unie, samozřejmě jsou i na různejch místech státní správy, ať už jsou to ministerstva nebo něco nižšího, vytouženou destinací je pochopitelně ministerstvo zahraničních věcí, jsou na nejrůznějších pozicích na ambasádách, pracujou v nejrůznějších british councilech, goethe a cervantesovejch institutech, píšou do odborně do novin, jsou to experti na mezinárodní vztahy... mohla bych pokračovat, ale snad to stačí.

studujou se tam vlastně mezinárodní vztahy, ale zatímco studenti klasickejch mezinárodních vztahů jsou koncipovaný spíš jako teoretický odborníci, lidi od nás maj jít hlavně do praxe.
já jsem bohužel nevyužila ten potenciál, kterej ta škola nabízí, protože to vyžaduje hlavně aktivní přístup, což jsem záhy vzdala. ale věř tomu nebo ne, ten obor skutečně Je perspektivní a MÁ smysl ho studovat.
i když KESO mezi naše předměty skutečně nepatří.
Ruthie, mě rozbrečí, i když to řekne po zkoušce ;)
taky mi pripada, ze zrovna na tuhle skolu nechodivaji zoufalci, kteri nevedi, co se zivotem (jako ja .))

jinak sestkrat to nejde, ale ja blbec sla delat znova prijimacky :)) ale nedes se, z humanitnich oboru o takovyhle drsarne vim jenom u bohemistiky a germanistiky... jinde na tom nemaj zajem, hlavne kdyz je to strukturovany studium, tak neboj, hlavne, tam jsme meli naprosto strasnej pisemnej test, na kterej jsem se nemohla naucit, od ustnich jsem vylitla jen jednou...
ty blbec... :). nejhorší je, že já bych nejspíš znova přijímačky už ani nedala :))). magisterský už mi přijdou lehčí, než bakalářský, protože ten bc. text, to je teda masakr... mgr testy jdou sice víc do hloubky, ale nakonec se víceméně držej zvolenýho oboru. bc to je tak široká oblast, že to aby měl jeden v hlavě deset encyklopedií.
já se modlim, abych ty státnice dala napoprvý. protože prožívat tohle znova v srpnu... děkuju, nechci. mohla bych začít s učením znovu a lépe, ale znám se... odkládala bych to ze dne na den a s pocitem, že to řpece tak nějak umim z června, bych to začala honit dva tejdny před termínem.
ať to vyjde, sakra práce... já už se pak skutečně budu vždycky snažit... :(
ja to znam, hele, vetsine lidi, ktery neco umej, nemaj zkousejici zmrdy a nebo se tam nezhroutej to vyjde :)
tak to já se tam zhroutim...
nebo se z předsedy komise stane zmrd, až dostanu otázku z jeho teritoria a nebudu tušit víc ne pár vět.
zrovna to ted prozivam.. a je to na po* pratele.. ceka me to ve stredu
moc pekne si to jane napsala, fakt ze jo

Přidat komentář

  • Deníček Jane Doe používá webhosting Pueblo.
  • TOPlist

  • Bloguje.cz