Nějak bylo, nějak bude

Z deníku Jane
12. července 2007

Čína a politika jednoho dítěte

Je to legrační. Ani nevim, o čem to svědčí. Jestli jde o nevyspělost společnosti nebo nevyspělost a kocourkovost opatření...
Nicméně — před časem se v Číně rozhodli razit politiku jednoho dítěte, aby se zamezilo ohromnému populačnímu růstu. Po letech se ale ukazuje, že to nebyl uplně fajn nápad. V Číně předevšim na vesnici jsou přesvědčený, že jedině chlapeček je kvalitní miminko a v budoucnu bude nositelem rodových tradic a pod. A tak, když se narodila holčička, tak jí zabili, zahrabali a hurá, mohli se snažit o nové miminko. Když se pohlaví miminka dozvěděli před porodem, tak zařídili potrat.
V roce 2020 by v některých oblastech Číny mohlo být až o 30% víc mužů než žen. To by vedlo ke krizi ekonomiky, obchodu se ženami a nucené prostituci.
Čínská vláda tak zahájila nový program ochrany dívek. Rodiny s holčičkou můžou mít ještě jedno dítě, navíc dostanou příděly hnojiva na rejži a mandarinky a speciální zemědělské školení.
Bezva.

Tak nějak mě to pobavilo. Ne, že by to bylo legrační. Ale je to zajímavý.

Komentáře

nojo, vono jim to vicemene fungovalo pred ultrazvukama a hlavne pred tou politikou jednoho ditete - kultura preferovani kluku ma svoje duvody, at uz zemedelsky nebo valecnicky, ale taky jednu velkou nesmyslnost, vyplyvajici z toho, ze nebude-li holcicek, nebude v dalsi generaci ani porodu ;) jenze tam to vsichni stavi jako \"at ji ma nekdo jinej\"... smutny to je...

ja jsem se ani nejak nepobavila, uz proto, ze takovejch par set tisic frustrovanejch Cinanu bez zen by dokazalo nadelat peknou rotyku :]
......... číňani jsou holt koumáci :) třeba tam pak budou jezdit feministky študýrovat ten systém :)
Add. k chlapcům jako Nositelům rodu: A přitom je pravdou, že žena ja biologicky cennější, poněvadž 1 žena za 9 měsíců odnosí 1 a přivede na svět 1 život, mezitím muž co stihne za 9 měsíců.. :D Teoreticky by bylo na Zemi zapotřebí jen pár chlapů, hehe.
Ne, nejsem nějak zaujatá, já jen, jak někdy může být příroda v rozporu s lidskou kulturou..
Už jsem o tom četla před pár lety, že jim najednou dochází, že maj málo ženskejch a že se ti chlapi, co dorostli, nemaj s kým oženit. Nechápu, že jim to nějak nedocvaklo, že jim ty holky budou někde chybět...
spíš jim nedocvaklo, že mentalita lidí na vesnici je jiná než mentalita lidí ve městech a mentalita vládní garnitury, tzn. tvůrců tohohle nápadu.

Phere - to je holt ten na hlavu postavenej patriarchát. kdeže jsou ty matriarchální doby... :)
To není jenom v Číně - teda to zabíjení dětí (holek). Dělo se to a děje snad ve všech společnostech, kde nejsou ženy emancipovaný a muži upřednostňovaný (asi klasika muslimský země). V Číně je to umocněný timhle ekonomicky zdůvodňovanou zhovadilostí.
holky nebojte, ona zaśejc někdy vypukne nějaká válka a my chlapci se trošku prosejeme mezi sebou ;)
mno... to jsem někde četla! že po válce se obvykle rodí víc kluků, aby se to jakože dohnalo. a že v dobách dlouhodobého míru se rodí víc holek.
nevim, co je na tom pravdy, ale dalo by se to zjistit.

Přidat komentář

  • Deníček Jane Doe používá webhosting Pueblo.
  • TOPlist

  • Bloguje.cz