Nějak bylo, nějak bude

Z deníku Jane
7. září 2007

Noční romantika

Kdo z nás jednou nesnil o tom, jak se probouzí v hotelu v krásné exotické zemi za zpěvu cikád a zvuků vodopádu? Někomu z vás se to možná i podařilo uskutečnit. Ale komu z vás se to povedlo v Praze, hm?

Přiznejme si, že když se v Praze na Andělu proberete za zvuků vodopádu, něco není zcela v pořádku. Šla jsem proto do koupelny, odkud zvuky vycházely, a uviděla jsem skutečně — vodopád. Proudy vody crčely ze stropu a kapky velké jako křepelčí, ne... slepičí... ne, pštrosí! vejce se rozbíjely o hranu vany. V tu ránu jsem si uvědomila, že stojím ve vodě. Kua!

"=M=! Teče nám voda ze stropu!"

První myšlenka byla, že to teče od souseda. I vydal se =M= budit Emila, jenže u Emila bylo sucho. Ulevilo se mi. Protože onehdá Emil vyprávěl, jak mu bylo děsně zle, a tak se šel osprchovat, a já jsem mu řekla, že je trdlo, protože kdyby tam sebou sek, tak ho nikdo pár dní nenajde. No ale Emil se srpchovat nešel. Místo toho přišel k nám a za komentářů jako "tý vole, já šlapu ve vodě", "máte tu fakt mokro" nebo "ty vole, to je pěkněj proud" při pohledu na spoušť v koupelně, se brodil až k vaně, pračce a bojleru. Diagnóza zněla — vybuchlej bojler.

CO??? :-o

Přesně to po nmě nechtějte. Emil nám udělal dlouhou přednášku o tom, co se vlastně s naším bojlerem stalo. Ale podstatou je, že kdesi ve své horní polovině, která je schovaná pod sníženým stropem, vybouchnul a voda vesele prýštila, protékala kolem bojleru a kolem objímek stropních svítidel, která SVÍTILA.

"Možná neni uplně dobrej nápad tady svítit...," povídá Emil.
"A je dobrej nápad stát v tý vodě, když jde všude elektrika?" přidal se =M=.

No dobrodrůžo na entou, to vám povim. Emil cvaknul pár vypínačema, zatáhnul za pár páček a vysvětloval nám, že kotel se přetlakoval a ke všemu se zasek přepadovej ventil, a proto máme v koupelně potopu. Poděkovali jsme mu, vzali kýble, hadry a vytírali.

"Madlenko, tos měla říct, že chceš pořádně vytřít," řekl =M=, když do záchoda vylejval už druhej kýbl nasbíraný vody.

Vysušili jsme, co šlo, a šli si lehnout. =M= usnul (chápete to???), já však nemohu. Jsem plná dojmů.
Zítra musíme ještě odsunout pračku. Jenže v pračce je připravený prádlo na ranní praní a pračka byla otevřená, takž teď je plná vody a nacucanýho špinavýho prádla.
Jsem upocená, potřebuju se osprchovat, ale teplá voda nepoteče.
Bojler se bude muset vyměnit. To znamená, že se bude muset vysekat ten sníženej strop, aby se bojler mohl vyjmout a vsadit novej. To znamená bordel jak blázen a bůhví, jak dlouho nebude koupelna použitelná. Nesnáším nepohodlí :/.

A kde sakra vyperem ty tři hromady prádla, který mám roztříděný na podlaze v ložnici?

A v neposlední řadě — kdo ten bojler zaplatí? Doufám, že pana majitele ani ve snu nenapadne účtovat to nám, ale je to taky jedna z mých malých obav, možná dokonce obava číslo 1, hned za ní následuje představa rozbourávání stropu.

Achjo... a do toho je zejtra víkend.
Jako malovanej, že? :)

Komentáře

Nezávidím tuhle situaci. A jako správnej sejček přeju, aby pan majitel byl vůbec ochoten se o bojler jakkoliv zajímat ;-)
zmiznul mi komentář :-( Tak ještě jednou: noční vodní situaci nezávidím a jako správnej sejček pesimista přeju, aby pan majitel vůbec projevil o bojler nějakej zájem ;-)
tak to mi povídej, nesnášim nepohodlí uplně stejně. takže mně se zas pro změnu udělala na zdi mokrá mapa, které jsem nepřkládala akutní význam. jenže za pár dnů mi pan domácí vypnul vodu, že mu teče do kuchyně a že bude někde u mně prasklý potrubý. takže vodu si prej můžu pustit, když se budu chtít rychle vysprchovat:-o a on se postará o instalatéry a bude se to muset rozkopat a opravit (u mě samozřejmě). nesnášim tyhle problémy!
máme pana majitele vcelku rozumnýho. ale stejně... kurva... :(

terko, tak sekání potrubí, to je taky chuťka... já se furt uklidňuju, že by to u nás mohlo bejt hotový tak za jeden, dva dny. ale potrubí... no potěš.

chci se osprchovat!
potřebuju si umejt hlavu!

:(
pokud máte regulerní nájemní smlouvu, tak je to automaticky povinnost domácího a dokonce by vám měl i po dobu, než bude ten bojler ok, snížit nájem kvůli snížené užitné hodnotě bytu. pokud to máte jen tak na dohodu a platíte mu bez dokladu, tak je to jen na něm, protože nemáš nástroj jak to na něm vymoct.

no a prát bys měla mít možnost normálně, ne? voda by měla jít zavřít jen do toho bojleru samostatně a pračka pere na studenou ...

... s tím sprchováním to ovšem asi bude složitější. zase si ale můžeš říkat, že je rozumné teď před zimou se trochu otužit ;-)
smlouvu máme.

copak to já vim, že pračka pere itak. jenže je tam všude kolem ní mokro. pršelo na zásuvku a tak... nakonec jsem to riskla a už peru. ale bála jsem se toho. navíc jsem myslela, že všechno půjde ráz na ráz a touhle dobou už tu budou nějaký řemesníci. takže pračka se bude muset odsunout, aby se dostali k bojleru (pračka je pod bojlerem). víš?

sprchovat jsem se šla k sousedovi :D
Je to práce pro instalatéra a elektrikáře (pro následné připojení, aby bylo dle normy, instalatér to rozhodně připojovat nesmí, nemá na to papíry). Bohužel boilery různých výrobců mají různé rozměry, takže často se musí zazdít i nové ukotvení (tyče se závitem) a případně upravit přítokové a odtokové připojení vody, aby rozměrově sedělo. Bojler není napořád, rád prorezne. Kvalitní bývaly měděné, nedávno jeden nájemník u nás v domě vyhazoval 30 let starý meděný. To ty dnešní nové nevydrží ani 1/2, často ani ne 1/5 :-(! Takže při pátku - upřímnou soustrast...
tenhle vydržel šest let... děs a hrůza.
bůhví, co se v něm stalo. dneska jsme to rozebíralo se sousedem a přišli jsme na různý teorie. jedna z nich je právě i o proreznutí čehosi. poslední dobou totiž tekla lehce rezavá voda. nevěnovala jsem tomu moc pozornost, možná jsem měla.

inu co. ještěže máme toho hodného souseda :)
\":D\" znamena za vetou \"sprchovat jsem se šla k sousedovi :D\" doufam, jane, \"Diky\"...?!:)
To mi připomíná, že bych měl nechat udělat každoroční revizi kotle :-)

S kotlem je vůbec legrace. Nám k němu dodali nějakej divnej návod a tak jsem při posledním připouštění vody do kotle vypustil obsah kotle (asi 20l) na podlahu. Podle návodu jsem otáčel připouštěcím kohoutem, v realitě to byla kohout vypouštěcí. :-)
No potěš! To nepotěší... Můžete to využít pro další romantiku :-). Jako za starých časů - umyvadlo nebo necky, ohřát si vodu (to můžete i v rychlovarný konvici), houbu na mytí a jedem! TAky jsme se s Kačem takhle jednou myli, teplá voda nebyla, polívali jsme se ve vaně z hrníčku, ohřátou vodou... Má to svoje mouchy, ale člověk si na to pamatuje. A co teprv večery (a noci!) bez elektrického proudu, při svíčce... hmm.
Od svicky zas muze taky chytnout ledasco, ze jo. No nemate to s tou romantikou jednoduchy, zkuste nejakou bez nasledku. Zadna me nenapada :)

Přidat komentář

  • Deníček Jane Doe používá webhosting Pueblo.
  • TOPlist

  • Bloguje.cz