Nějak bylo, nějak bude

Z deníku Jane
23. listopadu 2007

Titulkové trable

Neumím vymyslet titulek. To je moje velká slabina. Přesto se snažím, jak jen to jde, abych vymyslela něco aspoň tak kvalitního, aby se od toho mohla šéfka řádně odpíchnout, když to dotahuje.
Dneska ale nastal skutečný oříšek.
Vezměme si však na pomoc trochu jinotaje a šifer, jelikož nemůžu psát doslovně. Použiju proto jiný příběh a jiný titulek.
Takže:

vše začalo před pár týdny, kdy se po mně chtělo jakési jímavé téma. Zoufale jsem hledala, až jsem našla:

Slovenští neonacisté zmlátili 16 letou dívku

Perfektní. Něco přesně pro nás. Zavolala jsem do onoho časopisu, zjistila kontakt na redaktora, který o tom psal, poprosila ho o kontaktáž s dívkou. Kupodivu to skutečně proběhlo, já děvče vyzpovídala a nyní nastal čas to sepsat. Ale co s titulkem? Slovenští neonacisté zmlátili... hmmmm... od čeho se odpíchnout jinýho? Zbili jím, no... o to tam jde. Tak co zkusit, že se nepohodli nebo něco jako že opět útočí? Vzrůstající hrozba neonacistů... Hitler volá ze záhrobí... ne blbost, to už je moc daleko. Mno...

Nevěděla jsem prostě. Měla jsem před sebou pořád ten původní titulek a nedokázala jsem se od toho oprostit. Inu vydala jsem se za šéfkou.

"Čau, šéfko, můžu? Mám problém s titulkem k týhle reportáži..."
"Tak ukaž. O čem to je?"
"Je to o tom, jak parta kluků, co se jim líbí Hitlerovy myšlenky, si vyčíhla holku, chudákovi jí bylo teprv šestnáct, a totálně jí zmydlili..."
"No ty vole, to je přece jasný! Slovenští neonacisté zmlátili 16 letou dívku! Co na tom řešíš?"
"No, žejo viď? Problém je, že tohle je ten původní titulek."
"Ne! :-o Kecáš!"
"Fakt, bohužel. Nemůžu se od něj odpíchnout a nevim, co s tim."
"Tak počkej, jak bysme to..."

A šéfka přemejšlela, až se jí od hlavy kouřilo.
"No nic... od toho už se nedostanu. Pojď. Půjdem za Evou. Ta umí ty jímavý titulky..."

A šly jsme za další kolegyní, přednesly jí příběh a čekaly, co z ní vypadne.
"Nooooo," zamejšlela se Eva,"asi Neonacisté na Slovensku zmlátili 16 letou dívku, ne?"
Načež šéfka jen mávla rukou.
"To je ztracený." A začala přecházet po místnosti jak lev v kleci. Pak rozhodila rukama.
"No nic, no. Prostě vymysleli ten nejlepší titulek. Přes to nejede vlak. S tim nic nezmůžem." A obrátila se na mě. "Prostě ho tam dej, Peti. Kašlem na to."

A tak jsme museli složit poklonu jednomu nejmenovanému deníku, protože vymyslel ten naprosto nejlepší titulek. Líp už to prostě nešlo, a tak jsme se uchýlili k tomu, že jsme převzali nejen téma, ale i titulek.

Inu, čo sa dá robiť. Jak řekla šéfka: Přes to nejede vlak.
Já se aspoň budu snažit napsat to lépe a radostněji, než autor, který mě inspiroval.

Komentáře

No, vida. A já myslel, že články v našem periodickém tisku si novináři navzájem kradou zcela bezostyšně. A ono je to po zralé úvaze:))...A co třeba \"Šestnáctiletá dívka terčem útoku slovenských neonacistů\"? Problém samozřejmě je, jak velkým písmem ty titulky tisknete...
aurelius ... chybi ti sloveso:o)
jane ... neznam vasi cilovku ani tak nějak vyznění (no mozna by stacilo chvili patrat, ale nemam cas:o) clanku, ale kdyby to odpovidalo, tak bych se snazila vypichnout, ze nackove mlati i holky... a jinak: tohle uplne chapu, v nasich rulez je napr. zadny minuly cas, zadny zapor, a doslechla jsem se, ze je snad i dany pocet slov v headlinech!:o)
mimochodem, myslela jsem, ze mas trable, ze se ti nezobrazuji titulky na blogu:o)
hehe :))

(jinak - vtip - titulkove trable jsme poznali uz z predchozich dvou blognuti .))
Jen rejpavá - když už si někdo hraje na \"novináře\", neměl by náhodou vědět, že \"16 letou\" může napsat jen pologramot? Nebo je v redakci jeden člověk na číslovky, druhý na předložky, třetí na slovesa a čtvrtý na humorné titulky?
@ Evžen: a na co si hraješ ty, že jsi tak chytrá? myslim, že slečna autorka s češtinou a jejími pravidly problém nemá, ale tady píše na svůj blog, tak proč by si to nepsala tak, jak je to rychlejší a dle mého i přehlednější??
Erie: Sloveso? Jako povinnost v titulku? To slyším poprvé...:)

Marilyn: ale ten článek opravdu vyšel s tou číslovkou - stačí zagooglovat. Možná rychlejší a přehlednější, ale vypadá to strašně - a vůbec to není česky.
no tak předně - snad jste pochopili, že nešlo o tenhle článek... a o tenhle titulek. jen mi padnul do oka na novinkách. napsat se m konkrétně, o co šlo, se mi skutečně nechce.

takže zamýšlení se nad tím, jak lépe napsat tento titulek, je bezpředmětné :).

no a pro Evžena - já si probůh na novináře nehraju. dělám v ženským časopisu, klasickým slepičím rozhledu. svojí práci bych \"novinařina\" nikdy neřikala. na žurnalistiku jsem nikdy nechodila, pravidla o titulcích neznám. jo... možná i proto s nima mám problémy. všechno se učim za chodu a tu práci dělám proto, že mě baví.

na 16leté nevim, co tě tolik dráždí. ta mezera, co mi tam ujela? u nás číslovky rozhodně píšem slovně, pokud nejde o data a nevim co ještě. ale takhle to vyšlo na novinkách a tenhle titulek jsem si vybrala jako demonstrační příklad.

a marilyn děkuju za zastání, jen dodám, že problém s češtinou mám. vím o tom. na blogu mi často ujedou hlavně čárky a kdesi cosi. prostě nepíšu automaticky úplně bez chyb. vypínám tu. respektive jsem tu nikdy nezapínala. v práci s tím díkybohu problém nemám. zatím (ač je to s podivem) po mně korektorka nikdy žádnou hrubku ni čárku neopravovala, ač se tomu teda sama divim.
Jane, tady je příkladně vidět, že na všem špatném je něco dobrého: nebýt titulkových trablů, nepočetli bychom si :)

A pro Evžena: předpokládám, že jsi TEN Evžen, který když už se tady projeví, tak zásadně tak, že prudí kvůli blbostem. Nedá mi to se nezeptat: proč to tady vlastně čteš?
aurelius: a to jsi jako znalec?:o) delam si srandu, ucili me to i kdysi v regionalnich novinach a i ve skole nekdy v prvaku...
Jo! Titulky jsou děsný. V LN musely být ještě určité přesné délky kvůli grafické úpravě. Když jsem tam zkoušel psát, byl jsem nejpyšnější na \"T-rex by mohl lovit fotbalisty\". Nedávno jsem jim dělal rozhovor s jedním botanikem, a napsali mi tam titulek \"Einstein biologie v Praze\". Strašně se za něj stydím, doufám, že to moc biologů nečetlo.
Jinak samozřejmě psaní je bomba.

Přidat komentář

  • Deníček Jane Doe používá webhosting Pueblo.
  • TOPlist

  • Bloguje.cz