Nějak bylo, nějak bude

Z deníku Jane
18. února 2010

Svatební deníček IV.

Tak trochu drahá srandaAbysme já, vy a nastávající generace měli představu, kolik taková svatba stojí, sepíšu sem takovou přibližnou finanční rozvahu.
Pro ty, co mi budou chtít vysvětlovat, že jde udělat svatba za týden a skoro zdarma: nechci se vdávat v šatech z C&A, dortem z tesca a svědkama z ulice. Chci mít svatbu se všim všudy!

aktualizace:
abyste se nemuseli pozastavovat jako margorie a laura — oblek si, stejně jako šaty, hodláme půjčit. koocur má svůj šviháckej tmavej, ale já chci světlej a ten by jinde neunosil. to furt bylo haló, že nutně potřebuje aspoň světlý sako, tak ho má, a pak ho měl dvakrát na sobě ;)


Obřad mimo radnici 3000
Svatební šaty 8000
Doplňky 3000*
Oblek pro ženicha 3000
Boty pro ženicha 2000
Prstýnky 7000
Kadeřnice, vizážistka 2500
Manikúra 300
Oznámení, jmenovky 1500**
Kytky 5000
Raut + pití (cca 45 lidí) 30000***
Hudba na večer 10000****
Svatební dort 5000*****
Fotograf 10000******


Celkem
=
90300 a to doufám, že jsem se přepočítala

* myšleno boty a spodní prádlo (rozuměj kvalitní podprsenka)
** kocour by si to rád nakreslil sám, takže možná ušetříme
*** hrubý odhad, ale většinou všude píšou, že raut na pět hodin je cca 600kč/osoba + pití k tomu, možná budem za 3é ještě rádi
**** tady jenom hádám, kocour by chtěl nějaký známý, možná jsou levnější
***** ten se doufám vejde do tří, ale všude mívaj dort s 50 porcema kolem týhle ceny
****** to je cena mojí vysněný fotografky, máme ale taky nějaký známý, co fotěj, takže by se dalo taky ušetřit třeba 50%

nepočítala jsem
 — koláčky, protože je asi nechci
 — ubytování hostů, protože to bysme se fakt zbláznili
 — výzdobu aut, protože nějaká mašle je snad v řádu desetikorun, nebo budou mít jen myrty ve vokně a nazdar
 — kameramana, protože video fakt nepotřebuju, maximálně stačí to, co by si chtěli z nadšení nahrávat naši
 — výslužky, protože to nehodlám balit a je to věc, bez který se obejdu

a kdyby to dobře šlo, daly by se peníze zkrouhnout i o 15000.Je to hodně?
Je. A můžou se stát dvě věci.
A) před létem zjistíme, že na to fakt nemáme, vyprdnem se na to a budem šetřit další rok
B) naštvu se a řeknu si, že mi to za to nestojí, a pořídíme to za polovic


S čím máte zkušenost — co je nadsazený, co se dá škrtnout apod?
Předesílám ale, že mám svojí představu a něčeho se vzdávat prostě nehodlám.

Komentáře

Chybí mi tam video, cena za prstýnky se mi zdá nízká (pokud teda chcete zlato), spíš bych počítala desítku a více.
M bude mít oblek půjčenej? Protože kupovanej a 3 litry nejspíš neseženete.
video píšu, že nechci, a M. bude mít půjčenej. chcem světlej a ten by jinde neužil.
a prstýnky nevim, čoveče. taky všude píšou kolem 10, ale já jsem koukala sem http://www.snubni-prsten.cz...lato/ všude píšou, že cena je za pár a z těch, co se mi líbily, jsou nejdražší za 6500kč. tak nevim.
prstýnky (zlaté a pěkné) nás stály 4500, stejne jako báječný fotograf (bez videa) Pražské ceny fakt nechápu...
Cena svatebního dortu mě přímo šokuje...
oblek pro ženicha určitě min. 5000, nedokážu si představit, kde se dá pořídit levněji...
A jako jo, je to standardní cena za svatbu \"se vším všudy\".
Na druhou stranu - z hlediska té už \"na druhé straně barikády\" - jsou to v životě ty nejvyhozenější peníze :) protože čím víc to bude stát, tím víc tě naštve, až tě příbuzný a kamarádi pomluvěj :-D
Kdybych se vdávala teĎ, asi bych prostě jen zašla s milým na radnici, zamluvila nějaký hezký hotýlek s bezva večeří, tanečním parketem a noclehem a o víkendu udělala pařbu pro nejbližší kamarády.
člověče, to s tou radnicí řiká hodně lidí :)
a já jsem to tak dlouho chtěla - tajná svatba, možná max s rodičema, pak poslat oznámení, že jsme se vzali a kamarády pozvat uplně zvlášť na nějakou pařbu, mezitim odjet na svatební cestu.

no, možná to ještě přehodnotim. za půl roku se ještě změní věcí...
Já měla svatbu moc pěknou, spíš menší a docela tradiční, akorát mě na tom hrozně štvalo, že je to takovej \"ukradenej den\". Máš si ho užít, ale každej po tobě pořád něco chce, o všechny se musíš starat, každá blbost,která se nevyvede, se hned řeší s tebou a všichni mají pocit, že ta svatba je hlavně o nich a že můžou do všeho kecat a všechno měnit... to mi vadilo. :( To že je to vlastně oslava našeho rozhodnutí, že ten vztah stojí za to, abychom do něj investovali dalších hodně let společného života, to v tom tak nějak zaniklo.
Jo apočkej až přijdou příbuzní a začnou ti hučet do hlavy, jak si to představuješ, bez výslužek a že tohle je zbytečný a támto zase neni hezký a v těchhle šatech budeš vypadat jako těhotná a v támtěch zase jako stará mladá...
:)
hele, já doufám, že to nikdo řešit nebude. martinova rodina je dost v pohodě, tam vůbec nemám strach a naši... tam bude stačit vysvětlit, kolik ušetříme, když to nebudem dělat.
a jinak furt naivně věřim, že si to užij, no :). ty různý organizační věci, to se chci domluvit se svědkama, aby byli ochotný řešit oni - podle toho si i já svýho vyberu. za martina nemůžu v tomhle mluvit, ale jako fakt se nehodlám zabejvat pičovinama o svatbu.
z rodiny jedinej, kdo si myslim, že bude kafrat během svatby, je babička z tátovo strany a ta mě nenaštve. tý už táhne na 80 a má nárok na vrtochy. a známý... myslim, že se všichni známe tak dobře, že to nebudem mít zapotřebí.
uvidíme, co řeknu PO :D
Prosím Tě, ubytování hostů vůbec nepočítej, to si prostě platí milí hosti sami, a myslím, že když už se zadarmo najedí, napijí a pobaví, tak zaplatit si ubytování je pro ně už to nejmenší :)
Jen ad šaty bych doporučovala něco s co nejmenší vlečkou, protože pokud v tom chceš vydržet i po obřadu, což se hodí, když už za to člověk vyplázne ty prachy :) tak je s vlečkou a obručema strašnej voser s prominutím :) A taky ty šaty pak vypadají dost hrozně :)
A na výslužku se taky vykašli, nejlepší výslužkou jsou vzpomínky ;)

(zkušenosti nejsou z mé nezkušené hlavy, ale z obří svatby mé sestřičky :) )
hudba za 10 000 mi prijde nadsazena, normalne byva kolem sedmi... a to si muzu skrnout, radsi si udelam svuj vlastni vyber :)
Madlenko, mne pripada, ze to je hezky rozpocet, na tradicni svatbu jeste lace. Ja mela svatbu netradicni, protoze na to vubec ale vubec nejsem, ale i tak vysla na 40.000. Takze ja rozpocet chvalim, i kdyz taky myslim, ze fotograf je zbytecne drahej.
tak prstýnky jsme pořídili za 5000, máme takové hodně jemné z bílého zlata, žádné obří tlusté kruhy...
fotograf za desítku mi přijde hodně hustej! My platili asi 3... otázka je, co udělá tvá vysněná fotografka navíc od obyčejného fotografa!
za oblek 3 tisíce se mi zdá málo! To si myslím, že neseženeš...
a nemáš třeba nějakou šikovnou kámošku, která by tě namalovala? Já se svěřila do rukou sestry a nemůžu si to vynachválit!
výslužku jsem taky vynechala (zbytečný), ale koláčky jsem chtěla! A ty měly veliký úspěch! Ty mi přijdou, že ke svatbě prostě patří! Ať jsem tu naší svatbu skrouhla na čem se dalo, tak koláčky jsme tedy měli :o))
Lauro, já jsem si třeba svou vlastní svatbu hrozně užila... skoro bych řekla, že to zatím byl můj nejhezčí den v životě! Nikdo nic nechtěl řešit, všichni se bavili... nějaký kafry ze strany rodiny před začátkem byly (hlavně ty vejslužky jim nějak nešli přes nos), ale byla to naše svatba, takže jsme si stejně vše udělali podle svého!
Jo a šaty? Ty před svatbou viděla jen moje sestra-svědek, která je se mnou byla vybírat, takže mi je nikdo nerozmlouval a nedoporučoval jiné... a v den svatby už se nikdo neodváží říct, že mi nesluší!
Možná bych si dovolila navrhnout - už s oznámením svatby a pozvánkou na svatbu upozornit, že nestojíte o svatební dary (kdo by chtěl tři žehličky a pět sad absolutně debilních skleniček?), ale chcete příspěvek na svatbu. Zkusit vymyslet třeba nějakou vtipnou formu - velké porcelánové prasátko třeba, ale určitě budete mít lepší nápad.
Jinak moje osobní zkušenost praví, že svatba v nejužším rodinném kruhu (do 15 lidí) je mnohem příjemnější než velká varianta (asi 50).
co se týká darů, tak asi budem chtít peníze. jakože na svatební cestu. přemýšlela jsem nad wishlistem, ale já v podstatě nic nechci a nepotřebuju. bydlíme spole pět let a co jsme potřebovali, jsme si koupili.
chtěla bych třeba klavír, žejo. ale kdo by mi ho koupil? to by s taky muselo X lidí poskládat.

ad oblek - půjčovné se pohybuje snad max do 4000, když nechcem nějakýho hugo boss nebo co. co jsem se koukala po salonech, tak i za dva uplně v pohodě, takže toho se nebojim.

ad hudba - chci živou. si nedokážu představit, že by mi tam hrálo celej večer cdčko... i to bude, protože ty lidi nebudou hrát nonstop, ale prostě nechci mít celou dobu \"kazeťák\". a budu je chtít na cca 5 hodin, ty lidi bejva 4-5 a počítám, že každej si aspoň 1500kč řekne, ale spíš 2000.

fotograf se mi taky zdá hodně. jenže ten rozdíl mezi fotkama je fakt obrovskej. pokud by mi stačilo, aby mě někdo strnule vyfotil při obřadu, tak to do 3000 bude určitě. ale to bych bejvala nesměla vidět, co jsem viděla. to jsou tak nádherý fotky, že já normálně brečim nad cizí svatbou!!! neni to jen klasický pózování s kytkou někde u keře. je to pocit, jakoby jste na tý svatbě s těma lidma fakt byli, cítíte tu atmosféru! prostě bych si to moc přála. ale obávám se, že už budou mít beztak plno.
a těch 10k je za 6hodin práce na místě, následný zpracování fotek = retuše zejména!!!, vypálení fotek připravenejch pro tisk na cd a výběr teď nevim kolika nej fotek a jejich tisk. vim, že je to furt dost peněz a šlo by to udělat levnějš. ale pořád mám ty fotky před očima :(
Špatnej fotograv dokáže pokazit i \"pohřeb\" :-( vlastní zkušenost
Wau, jsem se dostala až do textu článku:o)
My budeme oblek taky půjčovat - chci aby měl žaket a ten by fakt pak neunosil:o) Já právě koukala na půjčovny a pražský maj dost odporný ceny. Andělský studio asi 5 litrů:o( Když nebude zbytí, pojedeme kouknout do Buštěhradu, na stránkách mají uvedeno, že obleky do 1500 půjčovný a to je jiná liga:o) Jinak mě ještě napadlo k oblečení ženicha - košile, kravata, vestička, kapesníček, manžetový knoflíčky a podobný doplňky - počítáš s tím, nebo nechcete?
A teď si představ, co všechno byste za ty prachy mohli procestovat;o)

No nic, mě si nevšímej, já fakt na svatby nejsem.
janka: taky se obávám. ty fotky budu mít furt před očima, všichni je budou chtít vidět, tak je chci mít prostě hezký, no.

margorie. andělský studio je předražený. já se dívalan a různý stránky a fakt jsem málokdy našla půjčovný přes tři litry. teď rychle třeba tady http://www.caxa.cz.../panske-obleky píšou žakety, fraky za 2500, svatební obleky za 2000 a píšou, že se všema doplňkama.
tak třeba se to vyšplhá, ale myslim, že to pořídíme.

jinak kapesníček nevim, nad tim jsem vůbec nepřemejšlela :). ale košila, nějaká kravata a vestička a možná i ty knoflíčky, to by se mi líbilo. ale na knoflíčkách netrvám :)
oblek si představuju nějakej takovejhle http://www.caxa.cz...laty-oblek.jpg s timhle typem kravat,y pokud je to teda ještě kravata http://www.motel-asas.cz...ta_2.JPG

kopřiva: já vim. ale prostě... viz random news v komentářích. já myslim, že zvládnem cestovat i tak.
Jo, o tom Bustehradu jsem taky slysela, ze tam maj hezky saty a pritom cenove ok!

Přidat komentář

  • Deníček Jane Doe používá webhosting Pueblo.
  • TOPlist

  • Bloguje.cz